آدم ریایان هرات

بازداشت چهار عضو یک شبکۀ تروریستی و سه عضو یک گروه آدم‌ربایی در هرات

عاطفه غفوری

23 July 2020

فرماندهی پولیس هرات از بازداشت چهار عضو یک شبکۀ تروریستی و سه عضو یک گروه آدم‌ربایی در این ولایت خبر می‌دهد.

عبیدالله نورزی، فرمانده پولیس هرات می‌گوید که این افراد بامداد امروز (پنج‌شنبه، دوم اسد) از سوی نیروهای ویژۀ پولیس بازداشت شده‌اند. آقای نورزی می‌افزاید که در رویداد نخست چهار فردی که متهم به اجرای چندین حملۀ تروریستی از جمله ترور نیروهای امنیتی و قاضیان دادگاه هرات هستند از ناحیه نهم شهر هرات توسط پولیس بازداشت شده‌اند. به گفتۀ او، از نزد این افراد یک میل سلاح و یک مقدار تجهیزات نظامی به دست آمده است.

فرمانده پولیس هرات همچنان می‌گوید که سه عضو یک گروه آدم‌ربایان نیز از ولسوالی غوریان این ولایت بازداشت شده‌اند. آقای نورزی می‌افزاید که اعضای این باند هفته گذشته یک کارمند گمرک هرات را از مسیر شاهراه هرات-اسلام‌قلعه اختطاف کرده بودند، اما این کارمند گمرک در یک عملیات پولیس امروز از چنگ آنان نجات داده شد.

پولیس هرات تأکید می‌ورزد که بازداشت این افراد نقش مهمی در کاهش عملیات‌های تروریستی و آدم‌ربایی در هرات خواهد داشت.

آدم‌ربایی و ترور کارمندان نظامی، غیر‌نظامی و کارمندان دولتی از رویدادهای اصلی ناامنی در ولایت هرات به شمار می‌روند. بازداشت این افراد در حالی صورت می‌گیرد که هرات در روزهای اخیر با چالش‌های جدی امنیتی روبه‌رو بوده است. افزایش ترورهای هدف‌مند، سرقت‌های مسلحانه، آدم‌ربایی و حمله‌های مسلحانۀ طالبان بر نیروهای امنیتی در این ولایت، نگرانی جدی شهروندان را به دنبال داشته است.

هرچند پولیس هرات می‌گوید که از آغاز سال روان خورشیدی نزدیک به ۸۰۰ عامل ترور و رویدادهای جنایی را در این ولایت بازداشت کرده است، اما به باور مردم هرات هنوز هم امن نیست.