خلیلزاد

بایدن خلیل‌زاد را در مأموریتش حفظ کرده است

neshananews

23 January 2021

شبکۀ تلویزیونی «سی‌.ان.ان» گزارش می‌دهد که جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب امریکا زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور پیشین این کشور در امور صلح افغانستان را در سمتش حفظ کرده است.

این شبکه امروز (شنبه، چهارم دلو) از قول سه منبع معتبری در کاخ سفید گزارش می‌دهد که آقای بایدن باوجود آوردن تغییراتی در وزارت خارجۀ امریکا، آقای خلیل‌زاد را در سمتش نگه‌داشته است. به نقل از این گزارش، ادارۀ آقای بایدن از نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ این کشور در امور صلح افغانستان درخواست کرده است که مأموریتش را به پیش ببرد. اما بر اساس این گزارش، مشخص نشده است که آقای خلیل‌زاد تا چه زمانی در این سمت باقی خواهد ماند.

زلمی خلیل‌زاد، دیپلمات کارکشتۀ امریکایی حدود سه سال پیش از سوی دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا به عنوان نمایندۀ ویژۀ این کشور در امور صلح افغانستان برگزیده شد. آقای خلیل‌زاد پس از چندین ماه گفت‌وگوهای نفس‌گیر با طالبان و سفرهای پی‌درپی به کشورهای منطقه توانست موافقت‌نامۀ صلح را در ماه حوت پارسال با طالبان امضا کرد. بر اساس این موافقت‌نامه، نیروهای خارجی می‌بایست در جریان دو سال از افغانستان بیرون شوند و طالبان نیز روابط خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.