احدی دو

بهره‌برداری از یک‌هزار و پنج کشمش‌خانه در هرات

عاطفه غفوری

04 October 2020

همزمان با سفر نامزد وزیر و سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مال‌داری به هرات از یک‌هزار و پنج کشمش‌خانه در این ولایت بهره‌برداری شد.

انورالحق احدی سرپرست وزارت زراعت امروز (یک‌شنبه، سیزدهم میزان) در سفرش به هرات می‌گوید که این کشمش‌خانه‌ها در ماه‌های اخیر و به هدف جلوگیری از نابودی محصولات انگور هرات در این ولایت ساخته شده‌اند. به گفتۀ سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مال‌داری کشور هر یکی از این کشمش‌خانه‌ها ظرفیت ده تُن انگور را دارد.

به این ترتیب، بهره‌برداری از این کشمش‌خانه‌ها می‌تواند ده هزار تن انگور هرات را به کشمش تبدیل کند و در سال‌های بعدی از فاسد شدن محصولات باغ‌داران در هرات جلوگیری کند. اقدامی که با استقبال باغ‌داران در هرات مواجه شده است. اما این باغ‌داران همچنان بر ضرورت گام‌های بزرگ‌تری برای صادرات انگور هرات تأکید می‌ورزند.

حبیب‌الله از باغ‌داران ولسوالی انجیل هرات می‌گوید، با توجه به این که محصولات انگور هرات در سال روان ۱۴۰ هزار تن اعلام شده است، نیاز است که دولت راه‌های صادرات انگور هرات را هرچه بیشتر جست‌وجو کند. به نظر می‌رسد که در نبود بازارهای مناسب داخلی و محدودیت‌های موجود برای صادرات این محصول، بهره‌برداری از این کشمش‌خانه‌ها گام کوچکی در راستای حمایت از باغ‌داران است.

نامزد وزیر و سرپرست وزارت زراعت کشور می‌گوید که هزینۀ ساخت این کشمش‌خانه‌ها بیش از ۴۲۰ میلیون افغانی بوده است. مرکز جمع‌آوری و نگه‌داری شیر و لبنیات، کانال‌های آب‌رسانی و ذخیره‌های کچالو و پیاز، پروژه‌های دیگری هستند که در سفر امروزی سرپرست وزارت زراعت به هرات به بهره‌برداری سپرده شدند.

مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مال‌داری هزینۀ مجموعی پروژه‌های بهره‌برداری شده امروزی در هرات را ۵۷۱ میلیون افغانی عنوان می‌کنند.