زندانیان طالبان

بیست و هفت زندانی دیگر طالبان از محبس مرکزی هرات آزاد شدند

عاطفه غفوری

09 June 2020

ادارۀ محلی هرات از رهایی 27 عضو گروه طالبان از زندان مرکزی این ولایت خبر می‌دهد. این سومین مرحلۀ رهایی زندانیان طالبان از محابس هرات است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که این افراد نیمه‌های شب گذشته (دوشنبه، نوزدهم جوزا)  بر اساس فرمان ریاست جمهوری، سند رهایی‌شان را دریافت کرده‌اند. این سومین مرحلۀ رهایی افراد طالبان از زندان مرکزی هرات است. پیش از این سیزده عضو  دیگر این گروه در دو مرحله از زندان هرات رها شده‌اند. اکنون شمار زندانیان رهاشدۀ طالبان از محابس هرات به چهل نفر رسیده است.

سخنگوی والی هرات تأکید می‌ورزد که این زندانیان رها شده تعهد کرده‌اند که در جهت پایان جنگ و استقرار آتش‌بس در کشور تلاش خواهند کرد. آقای فرهاد می‌افزاید که همۀ این افراد تعهد کتبی داده‌اند تا دیگر به میدان‌های نبرد باز نخواهند گشت.

در همین حال، والی هرات می‌گوید که تلاش برای استقرار ثبات و صلح در کشور اولویت دولت است. او از طالبان نیز می‌خواهد که زنده‌گی آرام و مسالمت‌آمیزی را انتخاب کنند و از ادامۀ جنگ، دست بردارند.

رهایی زندانیان طالبان از زندان‌های کشور بخشی از موافقت‌نامۀ صلح میان ایالات متحدۀ امریکا و گروه طالبان است که در ماه حوت پارسال در قطر به امضا رسید. در این موافقت‌نامه، امریکا به طالبان تعهد سپرده است که تا حدود پنج هزار زندانی این گروه را از زندان‌های افغانستان آزاد خواهد کرد. عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور می‌گوید که تاکنون سه هزار زندانی طالبان از زندان‌های کشور آزاد شده‌اند. رهایی زندانیان همچنان پیش‌شرط طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است. مذاکراتی که قرار است تا چند روز دیگر میان دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود. گزارش‌ها می‌رسانند که محل این مذاکرات کشور قطر خواهد بود. هیچ طرفی اما تاکنون محل این مذاکرات را به گونۀ رسمی تأیید نکرده است.