اعتراضات فاریاب

تأخیر در گزینش والی فاریاب؛ معترضان حق انتخاب را به مارشال دوستم واگذار کردند

neshananews

23 May 2021

اعضای حزب جنبش ملی در فاریاب می‌گویند که شماری از بزرگان قومی، فعالان مدنی و نماینده‌گان حزب جنبش در یک رأی‌گیری سری حق گزینش والی این ولایت را به مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی واگذار کرده‌اند.

احسان‌الله قویانچ، رییس جوانان حزب جنبش امروز (یک‌شنبه، دوم جوزا) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که قرار بود بر اساس مشورت مارشال عبدالرشید دوستم، باشنده‌گان فاریاب فردی را با اکثریت آرا به عنوان والی فاریاب برگزینند.

آقای قویانچ می‌افزاید که نماینده‌گان حزب، شماری از فعالان مدنی و بزرگان قومی در یک رأی‌گیری سری این حق را به مارشال دوستم واگذار کرده‌اند. آقای قویانچ علاوه می‌کند که این تصمیم معترضان با مارشال عبدالرشید دوستم نیز در میان گذاشته شده است. آقای دوستم تاکنون در این باره ابراز نظری نکرده است.

اعتراض‌ها در فاریاب پس از انتصاب محمد داوود لغمانی به عنوان والی این ولایت آغاز شد. معترضان سه روز پیش در اعتراض به ادامۀ کار آقای لغمانی به دولت هشدار دادند که در صورت بی‌توجهی به خواست آنان، دست به ایجاد دولت فدرالی خواهند زد.

بامداد امروز هواداران حزب جنبش ملی به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم در شهر میمنه، مرکز فاریاب جهت رأی‎دهی به والی جدید صندوق رأی‌دهی گذاشتند. مسوولان حزب جنبش ملی می‌گویند که اعتراض‌ آنان تا برآورده شدن خواست‌شان در شهر میمنه ادامه خواهد داشت.

هنوز ارگ و ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی دربارۀ اعتراض‌های هواداران جنبش ملی پاسخ قاطعی ارایه نکرده است. اما محمد داوود لغمانی از معترضان خواسته است که به او فرصت کاری دهند. از سوی هم، اعتراض‌های هواخواهان حزب جنبش ملی باعث لغو پرواز‌های ملکی میان کابل و فاریاب نیز شده است.