نشست سه جانبه

تأکید نماینده‌گان افغانستان، امریکا و روسیه بر کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها

neshananews

16 June 2020

نماینده‌گان افغانستان، ایالات متحدۀ امریکا و روسیه دربارۀ آخرین پیش‌رفت‌های صلح در افغانستان و موانع فرا راه این روند صحبت کردند. آنان در یک نشست سه جانبه برای اعتماد‌سازی در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خواستار کاهش قابل ملاحظۀ خشونت‌ها در افغانستان شده‌اند.

محمدحنیف اتمر سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان، زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ امریکا در امور صلح افغانستان و ضمیر کابلوف نمایندۀ روسیه برای افغانستان در این ویدیو کنفرانس شرکت داشتند. بر اساس اعلامیۀ وزارت خارجۀ کشور این کنفرانس ویدیویی سه‌جانبه، شام دیروز (دوشنبه، ۲۶ جوزا) برگزار شده است. در این نشست توافق شده است که پیشنهاد حکومت افغانستان برای ایجاد یک میکانیزم نظارتی از کاهش خشونت‌ها و اطمینان از حساب‌دهی در روند صلح، نقش مثبتی دارد.

اشتراک‌کننده‌گان این نشست از تعهد و پیش‌رفت دولت افغانستان در راستای رهایی زندانیان طالبان به ‌عنوان یک اقدام ضروری برای آغاز زودهنگام مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کرده‌اند و از طالبان نیز می‌خواهند که به این اقدام دولت افغانستان، پاسخ مثبت بدهند.

بر اساس اعلامیۀ وزارت خارجۀ کشور، نماینده‌گان امریکا، روسیه و افغانستان از آماده‌گی دو طرف برای آغاز زودهنگام گفت‌وگوهای مستقیم استقبال کرده‌اند. در این نشست همچنان توافق شده است که بر اساس موافقت‌نامۀ صلح امریکا و طالبان، آتش‌بس جامع و دایمی در صدر اجندای نشست بین‌الافغانی قرار داشته باشد.

قرار است این سه کشور در آینده نیز نشست‌هایی در این پیوند داشته باشند، اما هنوز تاریخ دقیق نشست‌های بعدی مشخص نشده است.

ارگ ریاست جمهوری از این پیش اعلام کرده است که روی برگزاری یک نشست ابتدایی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، پایتخت قطر توافق شده است. از سویی هم، وزارت دولت در امور صلح اعلام کرده است که این نشست ابتدایی تا چند روز دیگر برگزار خواهد شد. تاکنون اما تاریخ دقیق این نشست ابتدایی مشخص نشده است.