958FFE57-D5FD-4E56-930E-CE0B24A0659C_cx15_cy0_cw58_w1200_r1

تأکید کمیسیون مستقل حقوق بشر به مشارکت قربانیان جنگ در مذاکرات بین‌الافغانی

neshananews

02 June 2020

همزمان با نزدیک شدن مذاکرات مستقیم دولت با گروه طالبان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تأکید می‌ورزد که حضور قربانیان جنگ و شهروندان کشور در این مذاکرات حتمی است. به باور این کمیسیون، حضور این دو قشر در کنار هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت میزان رضایت و حمایت شهروندان را از این روند افزایش می‌دهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز (سه‌شنبه، سیزدهم جوزا) با نشر اعلامیه‌یی به طرف‌های مذاکره‌کننده پیشنهاد می‌کند که هرچه زودتر بحث‌ها را برای حضور قربانیان جنگ، شهروندان کشور و کارشناسان در مذاکرات بین‌الافغانی آغاز کنند. زیرا به باور این نهاد، حضور آنان در چنین یک روند ملی از حقوق اساسی آنان است و بی‌توجهی مسوولان به این امر می‌تواند منجر به «بازگشت منازعه» در جریان و یا پس از مذاکرات صلح، شود. این کمیسیون در مورد انتخاب نماینده‌گان این دو قشر در مذاکرات بین‌الافغانی می‌گوید که نیاز است یک نهاد بی‌طرف و مستقل که مورد توافق طرف‌های مذاکره‌کننده باشد، این افراد را گزینش کند.

این کمیسیون همچنان پیشنهاد می‌کند که طرف‌های مذاکره‌کننده یک کمیتۀ فرعی جداگانه یا مشترک را برای دیدارها در فاصله‌های زمانی منظم با یک گروه کارشناسان متشکل از فعالان حقوق بشر و جامعۀ مدنی شکل دهند. در خبرنامۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آمده است که در صورت مساعد بودن زمینه و شرایط ‌پس از ویروس کرونا، بهترین گزینه این است که یک جرگۀ مشورتی ملی قربانیان برای بحث دربارۀ مسایل قربانیان، عدالت و مصالحه برگزار شود.

این همه در حالی است که خوش‌بینی‌ها از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در این روزها شدت گرفته است. عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی ابراز امیدواری می‌کند که تا دو هفتۀ دیگر این مذاکرات آغاز خواهد شد. از سویی هم، رییس‌جمهور غنی نیز روز گذشته با مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا روی گام‌های بعدی در روند صلح افغانستان صحبت کرده است.