WhatsApp Image 2020-11-09 at 8.05.58 PM

تحصن صحرا کریمی و توسل شهرداری به زور؛ سینمای پارک سرانجام تخریب شد

neshananews

09 November 2020

با وجود واکنش‌های گستردۀ چهره‌های فرهنگی و تلاش‌های پیهم رییس افغان‌فیلم، شهرداری کابل ساختمان سینمای پارک را تخریب کرد.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری ده روز پیش (نهم عقرب) تصمیم ارگ را مبنی بر تخریب سینمای پارک، اعلام کرد. به باور آقای صالح، این سینما به محل تجمع معتادان و فروشنده‌گان مواد مخدر بدل شده است و نیاز است این ساختمان تخریب شود. پس از اعلام این تصمیم، شمار زیادی از چهره‌های فرهنگی، سینماگران، هنرمندان و باشنده‌گان کابل اعتراض‌شان را نسبت به این تخریب این بنای هنری ابراز کردند. این اعتراض‌ها اما سودمند واقع نشد.

سرانجام صحرا کریمی، رییس افغان‌فیلم در اعتراض به تخریب این سینما عصر امروز (دوشنبه، نوزدهم عقرب) در داخل ساختمان این سینما دست به تحصن زد تا از تخریب آن جلوگیری کند. شهرداری کابل اما با استفاده از نیروهای پولیس خانم کریمی را از ساختمان بیرون کرد و کار تخریب سینمای پارک را آغاز کرد.

خانم کریمی در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که پولیس به دستور امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری از زور کار گرفته و به او هشدار داده است، در صورتی که ساختمان را ترک نکند، دیوارهای ساختمان را بالای او فرو خواهند آورد.

پرسشی که برای رییس افغان‌فیلم و شمار زیادی از چهره‌های فرهنگی مطرح است، این است که آقای صالح چرا به تخریب این ساختمان پافشاری دارد. از این پیش، شاه‌حسین مرتضوی، مشاور فرهنگی رییس جمهور بامداد امروز در برگۀ فیس‌بوکش نوشت که او به شهرداری کابل پیشنهاد کرده است تا تخریب این سینما را برای مدتی به تعویق بیندازد. شهرداری کابل اما هیچ اعتنایی به این خواست آقای مرتضوی نکرده است.

شاعران، فرهنگیان و هنرمندان شناخته شدۀ کشور نیز در اعتراض به تخریب این بنای فرهنگی از ارگ ریاست جمهوری و شهرداری کابل خواستند که جلو تخریب ساختمان سینمای پارک را بگیرد. در این میان، فرهاد دریا، هنرمند شناخته شدۀ کشور در نامۀ سرگشاده از حکومت خواست که از تخریب بناهای فرهنگی به ویژه سینمای پارک که فرهنگ هنر را به نمایش می‌گذارد، خودداری کند. این واکنش‌ها و تلاش‌ها اما سودمند واقع نشدند. شهرداری کابل سرانجام شام امروز (دوشنبه، نوزدهم عقرب) این ساختمان هنری را تخریب کرد.

سینمای پارک در شهر نو کابل با قدمت 65 سال، یکی از معدود سینماهای فعال در کشور به شمار می‌رفت. معاون نخست ریاست جمهوری و مسوولان شهرداری کابل می‌گویند که به جای این سینما یک ساختمان فرهنگی اعمار خواهند کرد. آقای صالح می‌گوید که این پارک به تفریح‌گاه معتادان مواد مخدر و فروشنده‌گان این مواد بدل شده است و از همین‌رو باید تخریب شود.

کاربران شبکه‌های اجتماعی اما در واکنش به این دلیل آقای صالح می‌گویند که مکان‌های زیادی از جمله پل‌سوخته و دریای کابل نیز به محل تجمع معتادان بدل شده است، آیا حکومت همۀ این محله را تخریب خواهد کرد. کاربران شبکه‌های اجتماعی دلایل آقای صالح را برای تخریب این سینما قناعت‌بخش نمی‌دانند و می‌گویند که نیروهای امنیتی به جای تخریب یک ساختمان هنری می‌توانست امنیت آن را تأمین کند و معتادان مواد مخدر را از محل بیرون بکشند. تاکنون اما روشن نیست که دلیل پافشاری معاون نخست رییس جمهور برای تخریب این سینما چه بوده است.