معاون دوم

تطبیق طرح تنظیم کسب‌وکار در جریان اوج کرونا در کشور فردا آغاز می‌شود

neshananews

06 June 2020

دفتر رسانه‌یی معاون دوم ریاست جمهوری اعلام کرده است که طرح تنظیم کسب‌وکار در مرحلۀ «فلاکت ناشی از اوج ویروس کرونا» در پایتخت و سایر ولایت‎های کشور سر از فردا تطبیق می‌شود. این طرح هفتۀ گذشته در یک نشست ویژه به ریاست محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، تأیید شد.

دفتر رسانه‌یی آقای دانش امروز (شنبه، هفدهم جوزا) با نشر خبرنامه‌یی خبر می‌دهد که این طرح که قبلاً به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا و نیز تنظیم کسب‌وکار اصناف آماده شده بود و از سوی کمیتۀ اضطرار جلوگیری از شیوع کرونا تأیید شده بود، سر از فردا در کابل و ولایت‌های دیگر کشور تطبیق خواهد شد.

بر اساس این طرح، همۀ مدرسه‌های دینی، مکتب‌ها و نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی تا سه ماه دیگر تعطیل خواهند بود و دانش‌آموزان اجازۀ حضور در این مرکزها را نخواهند داشت. دانشگاه‌ها و نهادهای آموزشی می‌توانند فعالیت‌شان را به گونۀ آنلاین و غیرحضوری ادامه دهند. در این طرح آمده است: «اگر پیش از سه ماه وضعیت بهبود یابد، کابینه در مورد بازگشایی مراکز آموزشی تصمیم خواهد گرفت.» همچنان بر اساس این طرح، هوتل‌های عروسی، سالون‌های ورزشی، پارک‌های تفریحی تا سه ماه آینده بسته می‌مانند.

در بخش دیگری این طرح آمده است که تردد موترهای مسافربری عمومی (ملی‌بس و مینی بس‌ها) همچنان متوقف و فعالیت موترهای کوچک با بیش از چهار سرنشین، ممنوع است. مطابق این طرح، همۀ شرکت‌ها و نهادهای تولیدی و خدماتی بخش خصوصی می‌توانند فعالیت‌های خود را با اتخاذ تدابیر احتیاطی و مراقبت‌های صحی که جزئیات آن در طرح آمده است، آغاز کنند.

دفتر معاون دوم ریاست جمهوری با بیان این که این طرح در مرحلۀ نخست برای سه ماه به اجرا گذاشته می‌شود؛ تصریح می‌کند که مطابق به این طرح، پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت دو متر فاصلۀ اجتماعی، جلوگیری از گردهمایی و تجمع بیش از ۱۰ نفر، جلوگیری از خارج شدن افراد مسن از خانه، ضدعفونی کردن محیط‌های کاری و فراهم‌ساختن وسایل بهداشتی از سوی اداره‌ها و نهادهای خدماتی و تولیدی برای کارمندان و کارگران، همچنان رعایت شیفت‌های کاری در اداره‌های دولتی، الزامی است.

در این نشست ویژه‌یی که امروز برگزار شده است، وزارت صحت عامۀ کشور موظف شده است که این طرح را با همکاری نهادهای مربوطه در سراسر کشور تطبیق کند. دفتر معاون دوم ریاست جمهوری تأکید می‌ورزد که پس از اعلام این طرح در یک نشست عمومی از سوی کمیتۀ عالی نظارت، از فردا احکام این طرح در سرتاسر کشور عملی و تطبیق می‌شود.

این همه درحالی است که تاکنون نزدیک به ۱۹ هزار نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.