کمیسیون حقوق بشر

توقف جنگ؛ کمیسیون حقوق بشر از درخواست شورای امنیت سازمان ملل استقبال می‌کند

neshananews

13 March 2021

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از درخواست تازۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر توقف فوری حمله‌های هدف‌مند در کشور استقبال می‌کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز (شنبه، 23 حوت) با نشر خبرنامه‌یی ضمن استقبال از درخواست شورای امنیت سازمان ملل در پیوند به محکومیت حمله‌های هدف‌مند در کشور، از افزایش این حمله‌ها ابراز نگرانی می‌کند.

در خبرنامۀ این کمیسیون آمده است که بیشتر فعالان مدنی، خبرنگاران، عالمان دین، کارمندان عدلی و قضایی و فعالان حقوق بشر قربانی حمله‌های هدف‌مند در کشور می‌شوند. این کمیسیون تأکید می‌کند که حمله‌های هدف‌مند نشانۀ صریح نقض حقوق بشر تلقی می‌شود و لازم است هرچه زودتر متوقف شود.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته با صدور خبرنامه‌یی حمله‌های هدف‌مند در افغانستان را محکوم کرده و بر توقف فوری آن تأکید ورزیده است.در این خبرنامه همچنان از افزایش خشونت‌ها در کشور انتقاد شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرف‌های صلح در کشور درخواست کرده است که با کاهش خشونت‌ها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افغانستان تمرکز کنند.

این خبرنامه در حالی صادر شده است که وزارت خارجۀ امریکا به تازه‌گی طرح تازه‌یی را مبنی بر ایجاد حکومت مشارکتی صلح در افغانستان پیشنهاد کرده است. پس از ارایۀ این طرح گفت‌وگوهای صلح کشور شتاب بیشتری گرفته است.