الکوزی

توقف فعالیت مرکز توزیع داروی «حکیم الکوزی» در هرات

neshananews

07 June 2020

ساعاتی پس از آغاز فعالیت یک مرکز توزیع داروی کرونا از سوی افراد وابسته به حکیم الکوزی در هرات، مسوولان ریاست صحت عامۀ این ولایت فعالیت این مرکز را متوقف کردند.

بامداد امروز (یک‌شنبه، هژدهم جوزا) فردی به نام «نعمت‌الله الکوزی» که خود را نمایندۀ ویژۀ حکیم الکوزی در هرات معرفی می‌کند با انتشار ویدیویی از توزیع داروی گیاهی برای درمان مبتلایان ویروس کرونا از مردم خواست که برای نجات از این ویروس نزد او مراجعه کنند. فعالیت آقای الکوزی در هرات اما تنها چند ساعتی دوام کرد و از سوی ریاست صحت عامۀ هرات متوقف شد.

هرچند عکس‌هایی نشر شده از صف‌های طولانی باشنده‌گان هرات برای دریافت این دارو، شمار زیادی را برای گرفتن داروی ضد کرونا تشویق کرد، اما این اقدام نمایندۀ آقای الکوزی با واکنش‌ مسوولان صحی و شماری از باشنده‌گان هرات روبه‌رو شد. آنان خواستار توقف توزیع داروی این طبیب شدند.

قدوس خطیبی از داروفروشان هرات می‌گوید اگر قرار است ترکیب داروهایی حاوی مواد مخدر برای بیماران کرونایی سودمند باشد، بهتر از هر فرد چنین دارویی را ترکیب کند. او می‌افزاید که چنین اقدامی از سوی آقای الکوزی بازی با جان مردم است. همچنان عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامۀ هرات می‌گوید که این ریاست با تشکیل هیأتی وارد عمل شده و در نخستین فرصت، مرکز توزیع داروی غیرقانونی و ناشناخته را مسدود کرده است. آقای تمنا از مردم می‌خواهد که با استفاده از این داروی خطرناک، جان خود و خانوادۀشان را در معرض خطر قرار ندهند.

توزیع دارویی که حکیم الکوزی ادعا می‌کند واکسن کرونا است هفتۀ گذشته در کشور خبرساز شد. این طبیب یونانی هرچند می‌گوید که دارویی ساخته شدۀ او هیچ عوارض جانبی ندارد، اما مسوولان وزارت صحت عامۀ کشور می‌گویند که این دارو ترکیبی از مواد مخدر به ویژه تریاک و مورفین است و در آینده‌ها استفاده‌کننده‌گان را معتاد می‌سازد. آقای الکوزی اما با وجود مخالفت وزارت صحت عامه، در کابل به فعالیتش ادامه می‌دهد.