سازمان ملل

جاپان و بریتانیا کمک‌های مالی‌شان را به دولت افغانستان ادامه می‌دهند

neshananews

24 November 2020

وزیران خارجۀ جاپان و بریتانیا تعهد کرده‌اند که این دو کشور حمایت‌های مالی خود را به دولت افغانستان تا سال 2024 میلادی ادامه می‌دهند.

دومینگ راب، وزیر خارجۀ بریتانیا امروز (سه‌شنبه، چهارم قوس) هنگام سخنرانی در نشست ژنوا از طریق ویدیوکنفرانس، می‌گوید که کشورش کمک‌های مالی خود را به دولت افغانستان ادامه می‌دهد. آقای راب می‌افزاید که کشورش بالغ بر 155 میلیون پوند را برای سال 2021 میلادی برای افغانستان کمک می‌کند و حمایت‌های مالی این کشور از افغانستان تا سال 2024 میلادی نیز ادامه خواهد داشت.

همزمان با این، موتگی توشیم، وزیر خارجۀ جاپان نیز تأکید می‌ورزد که حمایت مالی کشورش از دولت افغانستان ادامه می‌یابد. آقای توشیم تصریح می‌کند که جاپان 180 میلیون دالر کمک مالی را به دولت افغانستان تعهد می‌کند و این کشور متعهد است که کمک‌های مالی بیشتری را در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

وزیر خارجۀ جاپان همچنان با اشاره به روند صلح در افغانستان می‌گوید که برقراری آتش‌بس برای پیشرفت این روند، ضروری است. آقای توشیم می‌افزاید که کشورش از گفت‌وگوهایی که میان دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر آغاز شده است، حمایت می‌کند. او اما خاطرنشان می‌سازد که این گفت‌وگوها باید به یک توافق صلح منجر شود و جنگ را در افغانستان خاتمه دهد. وزیر خارجۀ جاپان اضافه می‌کند که ارزش‌های نوزده سالۀ افغانستان باید در ساختار پس از صلح نیز حفظ شوند.

گفتنی است که نشست ژنوا برای افغانستان روز گذشته در شهر ژنوای سویس آغاز شد. در این نشست نماینده‌گان بیش از 100 کشور و سازمان بین‌المللی اشتراک کرده‌اند.