پهپاد کشفی

جنگ‌جویان خارجی گروه طالبان در فاریاب پهپادهای کشفی در اختیار دارند

neshananews

27 October 2020

نقیب‌الله فایق، والی فاریاب در برگۀ توییترش نوشته است که اعضای خارجی گروه طالبان با مفکورۀ داعشی، پهپادهای کشفی را در اختیار طالبان قرار داده‌اند. آقای  فایق می‌گوید که این پهپادها قادرند چندین کیلومتر فاصله را بدون وقفه طی کنند و شب‌هنگام نیز توانایی شناسایی و تصویربرداری از اهداف مورد نظر را دارند.

والی فاریاب در می‌افزاید که جنگ‌جویان اوزبیکستانی گروه طالبان از این پهپادها در جنگ‌های اخیر در ولسوالی‌های قیصار و خواجه‌سبزپوش استفاده کرده‌اند.

در همین‌حال، محمد کریم یورش، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت فاریاب با تأیید این موضوع به خبرگزاری نشانه می‌گوید که فرماندهی پولیس ولایت فاریاب نیز بر اساس گزارش‌های کشفی، وجود این پهپادها را نزد طالبان تأیید می‌کند. آقای یورش می‌افزاید که در این اواخر مشاوران اوزبیکستانی و چیچینی طالبان به این گروه در فاریاب چگونه‌گی استفاده از دوربین‌های شب‌بین و تاکتیک‌های ماین‌سازی را آموزش می‌دهند.

سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت فاریاب خاطرنشان می‌سازد که این پهپادها را نیز مشاوران خارجی طالبان به ویژه شهروندان اوزبیکستانی این گروه در اختیار آنان قرار داده‌اند. آقای یورش اضافه می‌کند که طبق گزارش‌های موجود، گروه طالبان پیش از آغاز حمله‌های‌شان برای کشف ساحات مورد نظر از این پهپادها کار می‌گیرند.

آقای یورش همچنان توضیح می‌دهد که برای همۀ نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده شده است تا در صورت مشاهدۀ این پهپادها از هر راه ممکن آن‌ها را سرنگون کنند. او تأکید می‌کند که هنوز حضور جنگ‌جویان منسوب به گروه داعش در ولایت فاریاب از سوی ارگان‌های کشفی فرماندهی پولیس ولایت فاریاب تأیید نشده است. کریم یورش با ابراز این مطلب می‌افزاید که شماری از جنگ‌جویان خارجی گروه طالبان که عمدتاً شهروندان اوزبیکستانی و چیچینی هستند، در ولسوالی‌های قیصار، آلمار و غورماچ ولایت فاریاب حضور دارند.

والی فاریاب در حالی برای نخستین ‌بار از وجود پهپادهای کشفی جنگ‌جویان طالبان با فکر داعشی می‌نویسد که شب گذشته چندین حملۀ هوایی از سوی نیروهای امنیتی بر قرارگاه‌های طالبان در ولسوالی قیصار صورت گرفته است. هنوز در مورد چگونه‌گی و ساخت این پهپادها جزییات بیش‌تری در دست نیست. گروه طالبان نیز تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.