شورای عالمان دین

جنگ و صلح افغانستان؛ نشست عمومی عالمان جهان اسلام در مکه برگزار می‌شود

neshananews

01 November 2020

شورای عالی مصالحۀ ملی اعلام کرده است که نشست عمومی عالمان جهان اسلام دربارۀ صلح افغانستان تا چند روز دیگر در عربستان سعودی دایر خواهد شد.

این شورا شام دیروز (شنبه، دهم عقرب) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که این نشست در شهر مکه برگزار می‌شود. در این نشست قرار است صدها عالم دین از کشورهای اسلامی حضور یابند و دربارۀ جنگ و صلح در افغانستان ابراز نظر کنند. خبرنامۀ دفتر رسانه‌یی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌افزاید که نشست‌های هماهنگی برای برگزاری این کنفرانس عمومی آغاز شده است.

شورای عالی مصالحۀ ملی اما تاریخ برگزاری این نشست را روشن نساخته است. این در حالی است که افغانستان از چهل سال به این‌سو جنگ را تجربه می‌کند. گروه‌های درگیر جنگ همواره ادعا می‌کنند که درگیری‌های آنان طبق دستورهای دینی صورت می‌گیرد. این جنگ‌ها هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است و هزاران خانوادۀ دیگر را به کشورهای همسایه و اروپا مهاجر ساخته است.

اخیراً عالمان دین در بنگلادیش جنگ جاری در افغانستان را خلاف شریعت اسلامی توصیف کرده‌اند. آنان خواستار قطع فوری خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سرتاسری در افغانستان شده‌اند. گروه طالبان اما می‌گویند که پس از توافق با دولت افغانستان آتش‌بس خواهند کرد.