جواد ظریف

جواد ظریف: راه حل‌ تحمیلی و شتاب‌زده در روند صلح افغانستان نتیجه نمی‌دهد

neshananews

30 March 2021

محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران می‌گوید که راه‌های تحمیلی و شتاب‌زده در روند صلح افغانستان نتیجه نمی‌دهد و آیندۀ این کشور را با خطر مواجه می‌سازد.

آقای ظریف امروز (سه‌شنبه، دهم حمل) در جریان نهمین نشست قلب آسیا – پروسۀ استانبول در شهر دوشنبه، می‌گوید که روند صلح افغانستان باید زیر مدیریت شفاف سازمان ملل متحد به پیش برود.

آقای ظریف می‌افزاید که این سازمان نباید به کشورهای خارجی اجازه دهد که برای پیشبرد هدف‌های خود آیندۀ افغانستان را به مخاطره بیندازند. او یادآور می‌شود که راه‌های حل تحمیلی و شتاب‌زده در روند صلح افغانستان به موفقیت این روند منجر نخواهد شد.

وزیر خارجۀ ایران یادآور می‌شود که تهران از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حمایت می‌کند. به گفتۀ او، همۀ طرف‌های صلح باید با توجه به فعالیت گروه داعش که با استفاده از تندروی مذهبی ثبات افغانستان را تهدید می‌کند از موفقیت پروسۀ صلح افغانستان حمایت کنند.

آقای ظریف خاطرنشان می‌سازد که تهران از همۀ منابع مادی و دیپلماتیک برای موفقیت روند صلح افغانستان استفاده خواهد کرد.

وزیر خارجۀ ایران در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که اخیراً وزارت خارجۀ امریکا طرحی را مبنی بر ایجاد حکومت مشارکتی صلح با شمولیت طالبان در روند صلح افغانستان روی دست گرفته است. بر اساس این طرح، قدرت دولت پس از صلح به گونه 50 درصدی میان دولت افغانستان و گروه طالبان تقسیم خواهد شد.