خانواده های بی جا شده

حملۀ طالبان در هلمند 5 هزار و 600 خانواده را بی‌جا کرده است

neshananews

21 October 2020

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که بر اساس بررسی‌های این نهاد، حدود 5 هزار و 600 خانواده پس از حملۀ طالبان در هلمند از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.

این کمیسیون امروز (چهارشنبه، 30 میزان) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که این خانواده‌ها از بخش‌های مختلف شهر لشکرگاه و مناطق زیر تصرف گروه طالبان، بی‌جا شده‌اند. در خبرنامۀ این کمیسیون آمده است که این خانواده‌های هلمندی از نیمۀ ماه میزان امسال به این‌سو با آغاز درگیری‌های مسلحانه میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای نظامی دولت در شهر لشکرگاه، از مناطق‌شان بی‌جا شده‌اند.

در بخش دیگری از خبرنامۀ این کمیسیون به تلفات غیرنظامیان در جریان حمله‌های اخیر طالبان در کشور پرداخته شده است. بررسی‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که از نیمۀ ماه میزان تاکنون 126 فرد ملکی به شمول زنان و کودکان بر اثر انفجار ماین‌های کنارجاده‌یی، پرتاب هاوان و بمب‌باران نیروهای خارجی در سطح کشور کشته و یا زخمی شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر از ادامۀ تلفات غیرنظامیان در کشور ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که طرف‌های درگیر جنگ باید هرچه زودتر به یک آتش‌بس سرتاسری به هدف توقف کشتار غیرنظامیان، توافق کنند.

این در حالی است که درگیری‌های مسلحانه میان طالبان و نیروهای امنیتی در ولایت هلمند از نیمۀ ماه میزان به این‌سو شدت گرفته است. افزون بر این ولایت، طالبان حمله‌های‌شان را در بیشتر ولایت‌های کشور شدت بخشیده‌اند. بر اساس معلومات وزارت دفاع ملی، در یک شبانه‌روز گذشته جنگ‌جویان این گروه در 26 ولایت با نیروهای ارتش به درگیری پرداخته‌اند.

این در حالی است که گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان هم اکنون در قطر جریان دارد. دو طرف روی نهایی‌سازی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم رأی‌زنی دارند.