وزارت خارجه

حنیف اتمر: طالبان باید آتش‌بس را بپذیرند

neshananews

28 September 2020

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجۀ کشور می‌گوید که طالبان باید به منظور پیشرفت در گفت‌وگوهای مستقیم صلح، آتش بس را بپذیرند.

وزارت امور خارجه بامداد امروز (دوشنبه، هفتم میزان) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای اتمر این درخواست را عصر دیروز در دیدار با سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل مطرح کرده است. به نقل از خبرنامه، آقای اتمر از گروه طالبان می‌خواهد که برای پیشرفت در گفت‌وگوهای جاری صلح در قطر خشونت‌ها را کاهش دهند و آتش‌بس اعلام کنند.

آقای اتمر در این دیدار تأکید کرده است که صلح پایدار در کشور زمانی تأمین خواهد شد که حقوق اساسی شهروندان در روند صلح حفظ شود.

همزمان با این، وان برانت، سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل نیز بر تأمین آتش‌بس در افغانستان تأکید کرده است. آقای برانت در این نشست با آقای اتمر خاطر‌نشان می‌سازد که برقراری آتش‌بس می‌تواند توافق صلح بین هیأت‌های مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و گروه طالبان را تسهیل کند. سفیر اتحادیۀ اروپا همچنان حمایت دوام‌دار این اتحادیه را از موقف دولت افغانستان در روند صلح مبنی بر حفظ دستاوردهای نوزده سال پسین، اعلام کرده است.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت و گروه طالبان در قطر ادامه دارد. دو طرف تا هنوز روی نهایی‌سازی کارشیوۀ گفت‌وگوهای مستقیم صلح سرگرم رأی‌زنی هستند.