سرپرست وزارت داخله حیات الله حیات

حیات‌الله حیات به عنوان سرپرست وزارت داخله کارش را آغاز کرد

neshananews

20 March 2021

حیات‌الله حیات، والی پیشین قندهار کارش را رسماً به عنوان سرپرست وزارت امور داخله آغاز کرد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله در برگۀ تویترش نوشته است که آقای حیات امروز (شنبه، 30 حوت) رسماً به عنوان سرپرست این وزارت معرفی شده و کارش را آغاز کرده است. آقای آرین می‌افزاید که همزمان با این، محمد ایوب سالنگی نیز به عنوان معاون نخست وزارت امور داخله معرفی شده و کارش را آغاز کرده است.

گفتنی است که رییس‌جمهور غنی دیروز مسعود اندرابی را از سمتش برکنار کرد و آقای حیات را به عنوان سرپرست وزارت امور داخله گماشت.

این تصمیم رییس‌جمهور با مخالفت عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی روبه‌رو شده است. آقای عبدالله می‌گوید که برکناری آقای اندرابی برخلاف توافق‌نامه‌یی است که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته میان او و آقای غنی به امضا رسید؛ توافقی که برای شکستن بُن‌بست سیاسی صورت گرفت.

آقای اندرابی از سهمیۀ 50 درصدی آقای عبدالله به عنوان وزیر داخلۀ کشور معرفی شده بود. اختلاف روی برکناری آقای اندرابی در حالی میان ارگ و سپیدار شدت گرفته است که پیش از این وزیران مالیه و صحت عامه نیز از سوی آقای غنی برکنار شده‌اند. این برکناری‌ها در کمتر از دو ماه پس از رأی اعتماد مجلس نماینده‌گان به این وزیران صورت گرفته است.

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی همزمان با آغاز دومین دور حکومتش پس از یک انتخابات جنجالی و بروز بحران سیاسی تعهد کرده بود که یک حکومت همه‌شمول را شکل خواهد داد.