وزارت داخله

خشونت‌های طالبان ادامه دارد؛ در یک هفتۀ گذشته ۴۲۲ نظامی کشته و زخمی شده‌اند

neshananews

14 June 2020

مسوولان امنیتی کشور می‌گویند که پس از امضای موافقت‌نامۀ صلح طالبان با ایالات متحدۀ امریکا، میزان خشونت‌ها از سوی گروه طالبان افزایش یافته است. گزارش تازۀ وزارت امور داخله نشان می‌دهد پس از امضای این موافقت‌نامه در دهم حوت پارسال تاکنون حدود سه‌هزار و ۵۰۰ تحرک جنگی طالبان در برابر نیروهای نظامی و شهروندان غیرنظامیان در ولایت‌های مختلف کشور، صورت گرفته است

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله امروز (یک‌شنبه، ۲۵ جوزا) در یک نشست خبری مشترک با سخنگویان دفتر شورای امنیت ملی و ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که طالبان در یک هفتۀ گذشته ۲۲۲ حمله را در ۲۹ ولایت کشور انجام داده‌اند که در نتیجۀ آن ۴۲۲ تن از نیروهای نظامی کشور کشته و یا زخمی شده‌اند.

آقای آرین می‌افزاید که ۵۴۱ مورد خشونت طالبان در این مدت انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی و مقناطیسی و هشت مورد دیگر آن حمله‌های انتحاری و انفجار موترهای بمب‌گذاری شده بوده است. به گفتۀ او، در نتیجۀ این تحرکات صدها غیرنظامی کشته و یا زخمی شده‌اند.

آقای آرین خاطرنشان می‌سازد که طالبان موج حمله‌های نظامی‌شان را بر نظامیان کشور، تأسیسات عامه و ترورهای هدفمند بر نیروهای امنیتی ادامه داده‌اند و بیش‌تر این ترورها در کابل صورت گرفته است. سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید: «مورد دیگری که به عنوان یک فشار روانی، از سوی طالبان بر مردم و حکومت تحمیل شده است، حمله بر علمای دینی است که این حملات پس از آتش‌بس سه روز عید اتفاق افتاده است.»

این درحالی است که گروه طالبان حمله‌های روزهای اخیر در مساجد کابل بر عالمان دین و برخی ولایت‌های دیگر را رد کرده‌اند؛ اما مسوولان وزارت امور داخله می‌گویند که هدف قراردادن عالمان دین از اهداف تروریستی طالبان است.

از سویی‌هم، در این نشست خبری مشترک، جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی نیز می‌گوید که گروه طالبان پس از امضای موافقت‌نامۀ صلح نه تنها که به خشونت پایان نداده، بل حمله‌های‌شان را در بخش‌هایی از کشور افزایش داده‌اند. او خاطرنشان می‌سازد: «تداوم خشونت‌های طالبان به خیر روند صلح در افغانستان نیست و این گروه به جای تمرکز روی صلح، جنگ‌ را شدت داده‌اند.» او در ادامه می‌گوید که قرار است هیأت‌های فنی دو طرف در مورد فهرست زندانیان نشست داشته باشند و حکومت برای رهایی دو هزار زندانی دیگر طالبان از زندان‌های دولت متعهد است.