خواف ریل خط آهن

خط آهن خواف – هرات میان افغانستان و ایران گشایش یافت

neshananews

10 December 2020

خط آهن خواف – هرات که افغانستان را به شبکۀ خط آهن ایران وصل می‌کند با حضور رییسان جمهور افغانستان و ایران گشایش یافت.

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور امروز (پنج‌شنبه، بیستم قوس) از طریق ویدیوکنفرانس در مراسم گشایش این خط آهن سخنرانی کرد. آقای غنی می‌گوید که خط‌ آهن خواف – هرات یک پروژۀ تاریخی و حیاتی است. رییس‌جمهور می‌افزاید که گشایش این پروژه گام مهمی در جهت جهش اقتصادی میان دو کشور تلقی می‌شود.

همزمان با این، حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در این مراسم می‌گوید که شهروندان افغانستان و ایران روابط نزدیکی دارند و گشایش خط آهن خواف – هرات روابط میان دو کشور را نزدیک‌تر می‌سازد. آقای روحانی می‌افزاید که گشایش این پروژه در حافظۀ شهروندان هر دو کشور باقی خواهد ماند.

در همین حال، یما شمس، رییس ادارۀ خط آهن کشور در مراسم گشایش این پروژه می‌گوید که خط آهن خواف – هرات در خاک افغانستان 62 کیلومتر امتداد یافته است. به سخن او، این پروژه 75 میلیون دالر امریکایی هزینه برداشته است.

آقای شمس اظهار می‌دارد که این خط آهن در مجموع ظرفیت انتقال شش میلیون تُن کالای تجاری و یک میلیون مسافر در سال را خواهد داشت. به گفتۀ او، روزانه سه هزار و 500 نفر از مجرای این خط آهن میان دو کشور رفت‌وآمد خواهند کرد. گفتنی است که خط آهن خواف – هرات یکی از پروژه‌های مهم ترانزیتی در غرب کشور است که افغانستان را از طریق شبکۀ خط آهن ایران به خلیج فارس، ترکیه و اروپا وصل می‌سازد.