خلیل زاد

خلیل‌زاد از دولت و طالبان می‌خواهد هرچه زودتر به یک توافق سیاسی دست یابند

neshananews

20 December 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که دولت افغانستان و گروه طالبان باید هرچه زودتر به یک توافق سیاسی دست یابند.

آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (یک‌شنبه، 30 قوس) در برگۀ تویترش از خشونت‌های جاری در کشور به شدت انتقاد می‌کند. او می‌نویسد که در ذهن بسیاری از شهروندان افغانستان که به صلح باورمند شده‌اند، خشونت و کشتار مشروعیت خود را از دست داده است. آقای خلیل‌زاد می‌افزاید که دو طرف جنگ در این کشور باید هرچه زودتر خشونت‌ها را کاهش دهند و به یک آتش‌بس همه‌جانبه توافق کنند. او همچنان به ضرورت دست‌یابی به یک توافق سیاسی اشاره می‌کند و اضافه می‌کند که دولت افغانستان و گروه طالبان باید هرچه زودتر به توافق برسند.

نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان همچنان خاطرنشان می‌سازد که جامعۀ بین‌المللی از روند صلح افغانستان به صورت همه‌جانبه حمایت می‌کند. به سخن او، از این‌رو، طرف‌های صلح باید این فرصت تاریخی را غنیمت شمرده و به جنگ جاری در کشور پایان دهند. آقای خلیل‌زاد از دولت افغانستان می‌خواهد که به رویدادهای انفجاری بیشتر از پیش توجه کند تا از تلفات ملکی در کشور جلوگیری شود.

این اظهارات آقای خلیل‌زاد پس از آن مطرح می‌شود که دو روز پیش بر اثر انفجار یک گلولۀ هاوان باقی‌مانده از جنگ در ولسوالی گیلان ولایت غزنی دست‌کم پانزده کودک جان باختند. افزون بر این، حمله‌های طالبان در جریان سه ماه گذشته به گونۀ گسترده‌یی افزایش یافته است. بر اساس آماری که از سوی وزارت امور داخله نشر شد، در جریان سه ماه گذشته حدود 500 فرد ملکی در پی حمله‌های طالبان در کشور کشته شده‌اند.