خلیلزاد

خلیل‌زاد: امریکا برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان به دو طرف جنگ فشار وارد می‌کند

neshananews

25 October 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که ایالات متحده بالای کاهش خشونت‌ها در افغانستان تمرکز دارد و به این منظور بر طرف‌های جنگ در این کشور فشار وارد می‌کند.

آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (یک‌شنبه، چهارم عقرب) در برگۀ توییترش نوشته است که تنها کاهش خشونت‌ها که منجر به قراری آتش‌بس سرتاسری در افغانستان شود، پاسخ مناسبی برای وضعیت غم‌انگیز جاری در این کشور است.

او به افزایش خشونت‌ها در ولایت‌های تخار، غور، هلمند، میدان‌وردک و کابل اشاره می‌کند و می‌گوید که وضعیت جاری در افغانستان یک تراژید دردناک است و غیرنظامیان به شکل گسترده و نظام‌مند هدف حمله‌های طالبان قرار می‌گیرند.

نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان خاطرنشان می‌سازد که ایالات متحدۀ امریکا به گونۀ استثنایی بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان تمرکز دارد و بر طرف‌های جنگ فشار وارد می‌کند تا خشونت‌ها را کاهش دهند. او همچنان می‌گوید که کاهش خشونت‌ها باید به آتش‌بس سرتاسری در افغانستان بینجامد.

این در حالی است که طالبان از یک ماه به این‌سو خشونت‌ها را در سطح کشور افزایش داده‌اند. این گروه در ولایت‌های هلمند، غور، میدان‌وردک و تخار در جریان دو هفتۀ گذشته حمله‌های مرگ‌باری را راه‌اندازی کرده‌اند. خشونت‌ها در افغانستان در حالی افزایش یافته است که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر سرگرم یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ در کشور هستند.