عبدالله و خلیلزاد

خلیل‌زاد با عبدالله در مورد تسریع روند صلح گفت‌وگو کرد

neshananews

01 March 2021

شورای عالی مصالحۀ ملی اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان با عبدالله عبدالله، رییس این شورای دیدار و گفت‌وگو کرده است.

شورای عالی مصالحۀ ملی با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این دیدار بامداد امروز (دوشنبه، یازدهم حوت) در قصر سپیدار صورت گرفته است. بازنگری موافقت‌نامۀ صلح دوحه، ضرورت کاهش خشونت‌ها و تسریع روند صلح محورهای اصلی این گفت‌وگوها عنوان می‌شود.

در خبرنامۀ این شورا آمده است که آقای خلیل‌زاد بر تسریع روند گفت‌وگوهای مستقیم میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه تأکید کرده است. او همچنان، خشونت‌های جاری در کشور را قابل قبول ندانسته و خواهان کاهش خشونت‌ها در افغانستان شده است.

بر اساس خبرنامۀ شورای عالی مصالحۀ ملی، آقای عبدالله نیز از بازنگری موافقت‌نامۀ دوحه از سوی ادارۀ جدید امریکا استقبال کرده است.

این نخستین سفر آقای خلیل‌زاد پس از تمدید مأموریتش در چوکات ادارۀ بایدن به کشورهای منطقه است که حدود یک سال پس از امضای موافقت‌نامۀ دوحه صورت می‌گیرد. در یک ساله‌گی امضای این موافقت‌نامه طالبان به عدم پایبندی به مفاد این سند متهم شده‌اند.

دولت جدید امریکا افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان و عدم قطع روابط آنان با شبکۀ القاعده را از نشانه‌های نقض این توافق عنوان می‌کنند. به باور حکومت افغانستان اما موافقت‌نامۀ دوحه برای تأمین صلح در افغانستان هیچ تأثیر مثبتی برجای نگذاشته است.