خلیل زاد هیأت طالبان

خلیل‌زاد با معاون سیاسی و رییس هیأت مذاکراتی طالبان در قطر دیدار کرد

neshananews

06 March 2021

دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه و مولوی عبدالحکیم منیب، رییس هیأت مذاکره‌کنندۀ آنان دیدار کرده است.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان امروز (شنبه، شانزدهم حوت) در برگۀ تویترش نوشته است که این دیدار شام دیروز در شهر دوحه، پایتخت قطر صورت گرفته است. آقای نعیم می‌افزاید که جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان نیز در این دیدار حضور داشته است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان خاطرنشان می‌سازد که بحث روی موافقت‌نامۀ صلح دوحه محور اصلی این دیدار بوده است. به گفتۀ او، در این دیدار روی تطبیق کامل موافقت‌نامۀ دوحه تأکید شده و دو جانب توافق کرده‌اند که گفت‌وگوهای صلح باید سرعت بیشتری بگیرد.

این در حالی است که شماری از اعضای هیأت مذاکراتی دولت افغانستان نیز از دیدار آقای خلیل‌زاد با این هیأت در دوحه خبر می‌دهند.

آقای خلیل‌زاد هفتۀ گذشته سفرش را به افغانستان و کشورهای دخیل در روند صلح این کشور آغاز کرد. او نخست به کابل آمد و با شماری از چهره‌های سیاسی به شمول رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله دیدار کرد.

گفته می‌شود که آقای خلیل‌زاد در کابل طرح حکومت انتقالی را با رهبران سیاسی کشور در میان گذاشته است. رییس‌جمهور غنی امروز بدون این که از این طرح یاد کند، می‌گوید که هر نهادی می‌تواند راه حلی را برای افغانستان تجویز کند، اما قدرت سیاسی تنها از طریق انتخابات به دولت پسا صلح منتقل خواهد شد.