خلیلزاد

خلیل‌زاد با مقام‌های ترکی در مورد صلح افغانستان صحبت کرد

neshananews

31 March 2021

سفارت امریکا در ترکیه اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان با مقام‌های ترکی دربارۀ روند صلح و برگزاری نشست انقره دیدار و صحبت کرده است.

سفارت امریکا امروز (چهارشنبه، یازدهم حمل) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این دیدار عصر دیروز میان آقای خلیل‌زاد و ابراهیم کلن، مشاور رییس‌جمهور ترکیه صورت گرفته است. در این دیدار سادات کنل، معاون وزارت خارجۀ ترکیه در انقره نیز حضور داشته است.

ضرورت برقراری آتش‌بس در افغانستان و تشویق طرف‌های صلح افغانستان به یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ در کشور از محورهای این گفت‌وگو عنوان می‌شود. بر اساس اعلامیۀ سفارت امریکا در ترکیه، مسألۀ برگزاری نشست انقره در مورد صلح افغانستان از محورهای دیگر مورد بحث در این دیدار بوده است.

در این دیدار معاون وزارت خارجۀ ترکیه اظهار داشته است که ترکیه برای برگزاری نشست انقره در مورد صلح افغانستان آماده‌گی کامل دارد.

گفتنی است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان چهار روز پیش به ترکیه سفر کرد. بر اساس معلومات وزارت خارجۀ امریکا، آقای خلیل‌زاد به هدف تهیۀ مقدمات نشست انقره به این کشور سفر کرده است.

این نشست قرار است در ماه آیندۀ میلادی با حضور مقام‌های ارشد دولت افغانستان و گروه طالبان در شهر انقره، پایتخت ترکیه برگزار شود. مدیریت این نشست را سازمان ملل متحد بر عهده خواهد داشت.