خلیلزاد

خلیل‌زاد حملۀ نیروهای هوایی ارتش در هرات را نکوهش کرد

neshananews

23 July 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان حملۀ نیروهای هوایی ارتش در ولسوالی ادرسکن ولایت هرات را نکوهش کرده است. آقای خلیل‌زاد می‌گوید که شهروندان افغانستان خواهان آغاز فوری مذاکرات مستقیم دولت با گروه طالبان هستند و طرف‌های درگیر جنگ باید میزان خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهند.

نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان بامداد امروز (پنج‌شنبه، دوم اسد) در یک رشته‌یی از توییت‌هایش نوشته است: «۲۴ ساعت گذشته افغانستان بسیار خشونت‌بار بوده و شمار زیادی از شهروندان افغانستان جان باخته‌اند.» آقای خلیل‌زاد در این توییت می‌افزاید که عکس‌ها و گزارش‌های گواهان رویداد می‌رسانند که در حملۀ نیروهای هوایی ارتش افغانستان در هرات افراد غیرنظامی به شمول کودکان آسیب دیده‌اند. زلمی خلیل‌زاد ضمن نکوهش این حمله خاطرنشان می‌سازد که از بررسی‌‌ها در این باره، پشتیبانی می‌کند. او همچنان افزایش خشونت‌های جنگی از سوی طالبان را «تأسف‌بار» خوانده است.

این در حالی است که مسوولان محلی ولایت هرات می‌گویند که نیروهای هوایی ارتش یک تجمع بزرگ طالبان را در در منطقۀ «خم زیارت» در نزدیکی  مرز میان ولسوالی‌های ادرسکن و گذرۀ این ولایت هدف قرار داده‌اند.

با این که ادعاهای ضدونقیض در مورد تلفات افراد ملکی وجود دارد اما عبدالعلی فقیریار، ولسوال ادرسکن هرات به خبرگزاری نشانه در مورد تلفات این رویداد می‌گوید که تاکنون جسد هشت قربانی این رویداد به مرکز این ولسوالی انتقال یافته است و پانزده زخمی نیز به شفاخانۀ ادرسکن زیر مداوا قرار دارند. آقای فقیریار تأکید می‌کند که بر اساس اطلاعات آنان، حدود ۴۵ طالب مسلح در این رویداد کشته شده‌اند. تاکنون اما اطلاعات دقیق این رویداد همه‌گانی نشده است.