خلیل

خلیل‌زاد دور تازه‌یی از سفرهایش را در پیوند به صلح افغانستان آغاز کرد

neshananews

26 July 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان دور تازه‌یی از سفرهایش را به کشورهای قطر، پاکستان، افغانستان، ناروی و بلغاریا آغاز کرده است.

بر اساس اعلامیۀ وزارت خارجۀ امریکا، این دور از سفرهای آقای خلیل‌زاد دو روز پیش (جمعه، سوم اسد) آغاز شده است. هدف از این دور سفر آقای خلیل‌زاد به دوحه و کابل حل مشکلات باقی مانده فرا راه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، به ویژه مرحلۀ نهایی تبادلۀ زندانیان و کاهش خشونت‌ها عنوان شده است.

بر اساس اعلامیۀ وزارت خارجۀ امریکا، آقای خلیل‌زاد در اسلام‌آباد در پی حمایت پاکستان برای پیشرفت در مذاکرات بین‌الافغانی خواهد بود. در اسلو و صوفیه نیز به هم‌پیمانان ناتو در مورد روند صلح افغانستان جزییات ارایه خواهد کرد.

وزارت خارجۀ امریکا در این اعلامیه تأکید می‌ورزد که همۀ جناح‌ها نسبت به هر زمان دیگر به آغاز گفت‌وگوهای مستقیم، که کلیدی‌ترین گام در راستای پایان جنگ چهل ساله در افغانستان است، نزدیک شده‌اند.

این در حالی است که همزمان با افزایش خشونت‌ها، گروه طالبان اعلام کرده‌اند، در صورتی که دولت افغانستان مطابق به فهرست ارایه شده از سوی این گروه، زندانیان‌ آنان را تا «عید قربان» از بند رها کند، این گروه حاضر است پس از عید با دولت وارد مذاکرۀ مستقیم شود. دولت افغانستان اما قبلاً اعلام کرده است که ۵۹۲ زندانی این گروه را به دلیل ارتکاب جرایم سنگین از بند رها نخواهد کرد.