خلیلزاد

خلیل‌زاد: دولت و سیاسیون افغانستان و طالبان باید راهی برای یک توافق سیاسی دریابند

neshananews

04 March 2021

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان در پایان سفر سه روزه‌اش به کابل می‌گوید که دولت و رهبران سیاسی افغانستان و گروه طالبان باید راهی برای یک توافق سیاسی در این کشور پیدا کنند.

آقای خلیل‌زاد امروز (پنج‌شنبه، چهاردهم حوت) در برگۀ تویترش نوشته است که او در جریان سه روز گذشته گفت‌وگوهای دلگرم‌کننده‌یی با رهبران سیاسی افغانستان داشته است. آقای خلیل‌زاد می‌افزاید که هم‌اکنون فرصت مناسبی برای تأمین صلح در افغانستان به میان آمده است.

نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده از دولت، رهبران سیاسی و گروه طالبان می‌خواهد که برای پایان جنگ در این کشور یک راه سیاسی دریابند. آقای خلیل‌زاد خاطرنشان می‌سازد که این توافق سیاسی باید به برقراری آتش‌بس همه‌‌جانبه در این کشور منجر شود و به جنگ جاری پایان داده شود.

گفتنی است که آقای خلیل‌زاد سه روز پیش وارد کابل شد و با سران حکومت و جمع بزرگی از رهبران سیاسی دیدار کرد. گفته می‌شود که آقای خلیل‌زاد طرح ایجاد حکومت مشارکتی با شمولیت طالبان را با رهبران سیاسی کشور شریک ساخته است. قرار است آقای خلیل‌زاد به دوحه و شماری از پایتخت‌های کشورهای منطقه سفر کند و در پیوند به این طرح حمایت کشورهای منطقه را جلب کند.