Khalilzad

خلیل‌زاد: روند صلح افغانستان در لحظات امیدوارکننده‌یی قرار دارد

neshananews

02 June 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که روند صلح افغانستان در لحظات امیدوار‌کننده‌یی قرار گرفته است. او می‌افزاید که یک بخش مهم این روند آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است که اکنون تلاش‌ها برای آغاز آن متمرکز شده است.

نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان روز گذشته (دوشنبه، دوازدهم جوزا) در جمعی از خبرنگاران گفته است که اعلام آتش‌بس سه روزه، کاهش خشونت‌ها، ادامۀ آتش‌بس اعلام ناشده پس از عید و تسریع روند رهایی زندانیان از نشانه‌های امیدوارکننده‌ برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است. او با تأکید بر انجام تبادلۀ زندانیان پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی، می‌گوید که با رهایی زندانیان، راه به سوی این مذاکرات باز شده است. آقای خلیل‌زاد در مورد توافق امریکا با طالبان نیز می‌گوید که موافقت‌نامۀ امضا شده میان دو طرف در دوحه، زمینه را برای یک توافق سیاسی میان دولت افغانستان و گروه طالبان فراهم کرده است.

زلمی خلیل‌زاد با این‌که در مورد زمان و محل مذاکرات بین‌الافغانی به صورت صریح چیزی نگفته، اما زمان و محل برگزاری این مذاکرات را مهم عنوان می‌کند. نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان می‌افزاید برخی از کشورها پیشنهاد کرده‌اند که میزبان مذاکرات بین‌الافغانی باشند، اما گروه طالبان و حکومت افغانستان باید توافق نشان دهند.

در همین حال، مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا نیز در مورد گام‌های بعدی روند صلح افغانستان و محل برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی، روز گذشته با رییس‌جمهور غنی گفت‌وگو کرده است.

این درحالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی ابراز امیدواری می‌کند که مذاکرات بین‌الافغانی تا دو هفتۀ آینده آغاز خواهد شد. بر اساس گزارش‌ها این مذاکرات تا سیزده روز دیگر (در پانزدهم جون) آغاز خواهد شد. هیچ طرفی اما این تاریخ را تاکنون به گونۀ رسمی تأیید نکرده‌اند.