خلیلزاد

خلیل‌زاد: گام‌های اخیر در روند صلح افغانستان مثبت و امیدبخش است

neshananews

06 December 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان ضمن امید‌بخش خواندن گام‌های اخیر در روند صلح کشور، خواهان تسریع تلاش‌ها برای پایان جنگ در افغانستان شده است.

آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (یک‌شنبه، شانزدهم قوس) در برگۀ توییترش نوشته است که گام‌های اخیر در روند صلح افغانستان از جمله نهایی شدن کارشیوۀ مذاکرات در دوحه و نهایی شدن تشکیل شورای عالی مصالحۀ ملی در کابل مثبت و امیدبخش است.

آقای خلیل‌زاد شورای عالی مصالحۀ ملی را مرجعی توصیف کرده است که روی شرایط توافق صلح در موارد تقسیم قدرت و آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه تصمیم خواهد گرفت. به گفتۀ او، نهایی شدن کارشیوۀ مذاکرات صلح راه را برای بحث در مورد مسایل سرنوشت‌ساز روند صلح از جمله برقراری آتش‌بس و یک نقشۀ راه سیاسی برای پایان جنگ در این کشور هموار کرده است.

آقای خلیل‌زاد از هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهد که تلاش‌ها را برای رسیدن به توافق صلح سرعت بخشند.

گفتنی است که پس از حدود دو ماه بُن‌بست در گفت‌وگوهای مقدماتی صلح، هفتۀ پیش هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان روی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح توافق کردند و مرحلۀ بعدی این گفت‌وگوها که تعیین آجندای مذاکرات صلح است را آغاز کردند.

همزمان با این، تشکیل کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی نیز پس از حدود نُه ماه رأی‌زنی نهایی شده است. این شورا بزرگ‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در پیوند به صلح خواهد بود. این گام‌ها امیدواری‌ها را برای پایان جنگ در کشور افزایش داده است.