ملا برادر

خواست طالبان از امریکا: رهبری جدید ایالات متحده باید به موافقت‌نامۀ دوحه پابند بماند

neshananews

10 November 2020

گروه طالبان رهبری جدید ایالات متحدۀ امریکا را به پابندی به موافقت‌نامۀ صلح دوحه فرا می‌خواند. این گروه اعلام کرده است که طالبان به مواد موافقت‌نامۀ صلح دوحه که در اواخر سال گذشته خورشیدی در قطر به امضا رسید، پابند است و انتظار می‌رود که ایالات متحدۀ امریکا این پیمان را نقض نکند.

گروه طالبان بامداد امروز (سه‌شنبه، 20 عقرب) با نشر اعلامیه‌یی می‌گویند که انتخابات و روی کار آمدن رهبری جدید در امریکا یک امر داخلی این کشور است و رییس‌جمهور منتخب ایالات متحدۀ امریکا باید به موافقت‌نامۀ صلح دوحه پابند بماند.

موافقت‌نامۀ صلح میان گروه طالبان و ایالات متحدۀ امریکا در دهم حوت سال گذشتۀ (1398) خورشیدی از سوی زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر امضا شد.

انتظار می‌رفت این موافقت‌نامه زمینه را برای پایان جنگ درازمدت در افغانستان فراهم بسازد، اما پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در امریکا و روی کار آمدن رهبری جدید به نظر می‌رسد که تغییراتی در روند صلح افغانستان رونما خواهد شد.

از همین‌رو، طالبان در این اعلامیه تأکید می‌کنند که موافقت‌نامۀ دوحه بستر مناسبی برای پایان جنگ در افغانستان است و این گروه به مواد این موافقت‌نامه از جمله عدم ایجاد تهدید تروریستی علیه امریکا و متحدانش، پابند خواهد بود.

اعلامیۀ طالبان می‌افزاید که این گروه به ختم جنگ جاری در افغانستان از طریق گفت‌وگو متعهد است. در این اعلامیه ادعا شده است که برخی از طرف‌های داخلی جنگ در افغانستان به هدف باقی ماندن در قدرت تلاش دارند پای امریکا را در جنگ جاری کشور دخیل نگه‌دارند.

این در حالی است که حکومت افغانستان با روی کار آمدن رهبری جدید در امریکا خواستار بازنگری «روند طی شدۀ صلح» در افغانستان است. محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری کشور روز گذشته از جوبایدن، رییس جمهور منتخب امریکا خواست که روند صلح افغانستان را بازنگری کند.

روی کار آمدن رهبری جدید در امریکا در حالی روند صلح افغانستان را در حاله‌یی از ابهام قرار داده است که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان از دو ماه به این‌سو سرگرم گفت‌وگو هستند، اما تاکنون موفق نشده‌اند تا کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح را نهایی بسازند.