دادستانی کل

 دادستانی کل: حدود 28 هزار رویداد جنایی در 9 ماه گذشته در کشور صورت گرفته است

neshananews

07 December 2020

دادستانی کل اعلام کرده است که در جریان نُه ماه اول سال 2020 میلادی حدود 28 هزار رویداد جنایی در سطح کشور صورت گرفته است. در این میان بیش از یک‌هزار و 600 مورد قتل نیز شامل است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل امروز (دوشنبه، هفدهم قوس) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که این رویدادهای جنایی در نُه ماه اول سال 2020 (بین ماه جدی سال 1398 تا ماه سنبله 1399) در دادستانی‌های مرکز و ولایت‌های کشور ثبت شده است.

آقای رسولی می‌افزاید که این قضایا شامل قتل، راهزنی، سرقت، جرایم اخلاقی، قاچاق انسان، لت‌وکوب، جرایم مواد مخدر، خشونت علیه زنان، جعل و تزویر، جرایم امنیت داخلی و خارجی، فساد اداری و بچه‌بازی را شامل می‌شوند که در دادستانی‌های کشور مورد رسیده‌گی قرار گرفته‌اند.

آقای رسولی توضیح می‌دهد که از این میان، یک‌هزار و 650 مورد را قتل، دو هزار و 329 مورد را جرایم امنیت داخلی به شمول اختطاف، دو هزار و 87 مورد را قضایای خشونت علیه زنان، سه هزار و 87 مورد را سرقت و چهار هزار و 305 مورد را جرایم مرتبط با مواد مخدر شکل می‌دهد.

سخنگوی دادستانی کل علاوه می‌کند که یک‌هزار و 740 قضیۀ جرمی نظامی نیز در این مدت در دادستانی‌های کشور ثبت شده است. آقای رسولی کابل را محل وقوع بیش‌ترین موارد جرمی در سطح کشور عنوان می‌کند. به گفتۀ او، پنج هزار و 400 قضیۀ جرمی در مدت یاد شده در کابل، دو هزار و 450 مورد در ننگرهار و یک هزار و 819 مورد در قندهار صورت گرفته است.

این در حالی است که از حدود پنج ماه به این‌سو حکومت یک برنامۀ جدیدی را زیر نام میثاق امنیتی به هدف مبارزه با رویدادهای جنایی در کشور روی دست گرفته است. بر اساس این برنامه، شهروندان برای مبارزه با مجرمان با حکومت همکاری می‌کند. سخنگوی دادستانی کل می‌گوید که این برنامه در کاهش رویدادهای جرمی در کشور موثر واقع شده است.