تجاوز جنسی

دادستانی کل: در سه سال گذشته 569 مورد تجاوز جنسی در کشور ثبت شده است

neshananews

27 October 2020

دادستانی کل اعلام کرده است که در جریان سه سال گذشته 569 قضیۀ تجاوز جنسی در سطح کشور ثبت شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل امروز (سه‌شنبه، ششم عقرب) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که بیشتر این قضایا در ولایت‌های کابل، هرات و بلخ ثبت شده‌اند. آقای رسولی می‌افزاید که از این میان، 195 قضیۀ تجاوز جنسی در سال 1397، حدود 201 قضیه در سال 1398 و 173 قضیۀ دیگر در جریان سال 1399 به ثبت رسیده است.

سخنگوی دادستانی کل خاطرنشان می‌سازد که همۀ این قضایا در دادستانی‌های کشور مورد بررسی قرار گرفته و عاملان آن محکوم به مجازات شده‌اند.

از سوی دیگر، آقای رسولی اضافه می‌کند که در جریان سال روان خورشیدی بیش از 3 هزار قضیۀ خشونت علیه زنان در دادستانی‌های کشور به ثبت رسیده است. به سخن او، تاکنون 267 نفر در پیوند به خشونت‌ علیه زنان محکوم به مجازات شده‌اند.

این در حالی است که افغانستان از کشورهایی است که میزان تجاوز جنسی و خشونت علیه زنان در آن به مراتب بلند است. مسوولان دادستانی کل تنها از موارد تجاوز جنسی خبر می‌دهند که نزد ارگان‌های دولتی ثبت شده‌اند. اما در بیشتر موارد قضایای خشونت علیه زنان و تجاوز جنسی به دلیل مسایل فرهنگی، سطح پایین آگاهی و بی‌اعتمادی نسبت به نهادهای عدلی و قضایی کشور در هیچ نهادی ثبت نمی‌شوند.