دانشگاه کابل

دانشگاه‌های کشور پس از چهارونیم ماه تأخیر فردا بازگشایی می‌شوند

neshananews

04 August 2020

بر اساس فیصلۀ کابینۀ دولت قرار است درس دانشگاه‌های کشور سر از فردا آغاز شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری امروز (سه‌شنبه، چهاردهم اسد) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید : «بر اساس فیصلۀ کابینه، دانشگاه‌های کشور فردا دوباره باز می‌شوند.» آقای صدیقی می‌افزاید که مکتب‌ها اما بسته خواهند ماند. به گفتۀ او، کابینه امروز تصمیم گرفته است که وزارت معارف طرح جدیدش را برای بازگشایی مکتب‌ها در نشست بعدی کابینه ارایه کند و نظر به آن تصمیم گرفته خواهد شد.

هرچند نهادهای آموزشی و تحصیلی همه‌ساله در آغاز ماه حمل درس‌ها را آغاز می‌کردند، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا با چهارونیم ماه تأخیر به نهادهای تحصیلی اجازۀ فعالیت داده شده است. از این پیش کابینۀ دولت فیصله کرده بود، در صورتی که وضعیت کرونایی تشدید نیابد، دانشگاه‌ها و مکتب‌ها در پانزدهم اسد باز گشایی خواهند شد.

اکنون قرار است شمار دانش‌آموزان در هر صنف درسی به پنجاه درصد کاهش یابد. بر اساس طرح وزارت تحصیلات عالی، دانش‌آموزان بر اساس شماره حاضری‌شان در دو وقت درسی مکلف به حضور در دانشگاه‌ها هستند. دانش‌آموزانی که شماره حاضری‌شان تاق است از طرف صبح و دانش‌آموزانی که شماره حاضری‌شان جفت است، پس از چاشت به درس‌های‌شان‌ ادامه خواهند داد.

بر اساس آمارهای رسمی در دو هفتۀ گذشته میزان گسترش ویروس کرونا در وضعیت ثابت قرار دارد. آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که شمار مجموعی مبتلایان ویروس کرونا در کشور به ۳۶ هزار و ۷۸۲ تن رسیده است. این ویروس تاکنون جان یک‌هزار و ۲۸۸ شهروند کشور را گرفته است.