دانشگاه الازهر مصر

دانشگاه الازهر عالمان دین افغانستان را در مبارزه با افراط‌گرایی دینی آموزش می‌دهد

neshananews

28 December 2020

وزارت ارشاد، حج و اوقاف اعلام کرده است که دانشگاه الازهر مصر عالمان دین افغانستان را برای مبارزه با افراط‌گرایی دینی آموزش می‌دهد.

محمد قاسم حلیمی، وزیر ارشاد حج و اوقاف کشور امروز (دوشنبه، هشتم جدی) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که مسوولان دانشگاه الازهر مصر توافق کرده‌اند که آموزش‌های ویژۀ مبارزه با افراط‌گرایی دینی و تقویت اعتدال را به گونۀ نوبتی در اختیار عالمان دین افغانستان قرار دهند.

آقای حلیمی می‌افزاید که بر اساس این برنامه به تازه‌گی بیش از 50 عالم دین از افغانستان در نخستین برنامۀ آموزشی دانشگاه الازهر اشتراک کرده‌اند. به گفتۀ او، هرچند این برنامه به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به گونۀ آنلاین دایر شده است، اما در نوبت‌های بعدی قرار است عالمان دین کشور به مقر دانشگاه الازهر در مصر منتقل شوند.

وزیر حج اوقاف همچنان یادآوری می‌کند که این وزارت با عالمان دین و وزارت‌های حج و اوقاف کشورهای اردن، اوزبیکستان، اندونیزیا و عربستان سعودی روابط نزدیکی برقرار کرده است. به سخن او، این وزارت در نظر دارد با همۀ کشورها و سازمان‌های اسلامی روابط گسترده‌یی برقرار کند و این کشورها و سازمان‌ها را به همکاری با افغانستان برای پایان جنگ در کشور ترغیب کند.

این در حالی است که اخیراً وزارت خارجه برنامه‌یی را روی دست گرفته است که بر اساس آن عالمان دین کشورهای اسلامی به موضع‌گیری در پیوند به جنگ افغانستان ترغیب می‌شوند. پیش از این عالمان دین در کشورهای اندونیزیا، پاکستان، عربستان سعودی، فلسطین و بنگله‌دیش جنگ جاری در کشور را ناجایز توصیف کرده‌اند.