سرور دانش

دانش: بدون حفظ قانون اساسی موجود هیچ نظامی برای شهروندان پذیرفتنی نیست

neshananews

05 January 2021

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری کشور می‌گوید که بدون حفظ قانون اساسی موجود، شکل‌گیری هیچ نظامی برای همۀ طرف‌های صلح پذیرفتنی نخواهد بود.

آقای دانش امروز (سه‌شنبه، شانزدهم جدی) در مراسم گرامی‌داشت از هفدهمین سالروز تصویب قانون اساسی در کابل می‌گوید که قانون اساسی موجود ظرفیت لازم برای اجرای هر نوع طرح صلح را در خود دارد.

آقای دانش‌ می‌افزاید که این قانون اساسی که هویت اسلامی شهروندان افغانستان را بازتاب می‌دهد، نباید در روند صلح به معامله گرفته شود. او تأکید می‌ورزد، در صورتی که طالبان قانون اساسی موجود را بپذیرند، شهروندان کشور از هر توافقی در روند صلح حمایت خواهند کرد.

آقای دانش علاوه می‌کند که گروه طالبان با نفی قانون اساسی به هدف فروپاشی نظام هستند. به گفتۀ او، طرح برقراری حکومت نیز به معنای نفی نظام موجود است و برای شهروندان و دولت پذیرفتنی نیست. معاون دوم ریاست جمهوری تأکید می‌کند که برای تأمین صلح پایدار در کشور باید قانون اساسی موجود و ارزش‌های نوزده سال پسین در نوع توافق صلح حفظ شوند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که دومین دور گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان قرار است امروز در قطر آغاز شود. گفته می‌شود طالبان تلاش دارند بحث روی نظام سیاسی را در اولویت گفت‌وگوها قرار دهند؛ در حالی که هیأت دولت بر رأی‌زنی روی برقراری آتش‌بس در این دور گفت‌وگوها تأکید دارند.