سرور دانش

دانش در مراسم گرامی‌داشت از عاشورا: صلح منتهی به امارت هرگز نمی‌تواند صلح پایدار باشد

neshananews

30 August 2020

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم گرامی‌داشت از عاشورا در پیوند به صلح می‌گوید که صلح با عزت و پایدار صلحی است که با اهداف جمهوریت سازگار باشد.

آقای دانش امروز (یک‌شنبه، نهم سنبله) هنگام سخنرانی در کابل تأکید می‌ورزد که صلح منتهی به امارت هرگز نمی‌تواند صلح پایدار باشد. او می‌افزاید: «صلح با عزت نیاز به دولت مقتدر و ملت متحد دارد، نظام امارت نه دولت مقتدر ایجاد می‌تواند و نه ملت متحد.» معاون رییس‌جمهور خاطرنشان می‌سازد که در نظام امارتی افغانستان نه تنها پیکر واحد شمرده نمی‌شود؛ بلکه مردم در امارت طالبانی از حقوق مساوی برخوردار نیستند و به شهروندان به عنوان افراد درجه‌یک و درجه‌دو نگریسته می‌شود و زنان از حقوق انسانی خود محروم‌اند.

معاون دوم ریاست جمهوری همچنان می‌گوید که دولت افغانستان اکنون با همۀ توان و امکانات خود در راه تحقق صلح تلاش می‌کند و گام‌های استواری را تاکنون در این مسیر برداشته است. او، تشکیل شورای عالی مصالحۀ ملی را یک مرحلۀ بسیار مهم به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای صلح عنوان می‌کند.

آقای دانش در بخش دیگری از سخنانش در رابطه به نظام جمهوریت می‌گوید که اکثریت قاطع مردم از جمهوریت حمایت کنند؛ زیرا جمهوریت نظام مبتنی بر ارادۀ مردم است و این نظام بر حقوق و آزادی‌های عمومی و حقوق شهروندی استوار است.

این همه در حالی است که قرار است نخستین دور مذاکرات بین‌الافغانی تا چند روز دیگری در قطر برگزار شود. هرچند تاکنون تاریخ دقیق آغاز این مذاکرات روشن نیست، اما گروه طالبان می‌گویند که در این مذاکره روی نظام اسلامی در کشور بحث خواهند کرد. منظور این گروه از نظام اسلامی، نهادینه شدن نظام امارتی به جای نظام جمهوریت می‌باشد.