سرور دانش

دانش: روند صلح بدون گام‌های عملی از سوی طالبان به موفقیت نمی‌رسد

neshananews

23 March 2021

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که روند جاری صلح در کشور بدون گام‌های عملی از سوی طالبان به موفقیت نمی‌رسد.

آقای دانش امروز (سه‌شنبه، سوم حوت) در مراسم معرفی رییس جمعیت هلال‌احمر افغانی، موفقیت روند صلح را نیازمند گام‌های عملی طالبان و حامیان این گروه می‌داند. آقای دانش می‌گوید که دولت افغانستان گام‌های زیادی را برای پیشرفت در روند صلح برداشته است، اما طالبان تاکنون اقدام قابل توجهی در روند صلح انجام نداده‌اند.

او از آزادی بیش از شش هزار زندانی طالبان توسط حکومت یادآوری می‌کند و می‌افزاید که این اقدام به هدف نشان دادن حُسن‌نیت دولت در روند صلح روی دست گرفته شده است. معاون دوم رییس‌جمهور روند صلح را یک پروسۀ دو جانبه توصیف می‌کند و خاطرنشان می‌سازد که طالبان و حامیان این گروه باید برای موفقیت این روند گام‌های عملی بردارند.

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) نیز نسبت به تعهدات طالبان در روند صلح ابراز تردید کرده و می‌گوید که این گروه باید حمایت خود را از تروریستان بین‌المللی قطع کند.

با وجود این اظهارات، منابع نزدیک به طالبان مدعی شده‌اند که این گروه طرح یک آتش‌بس موقت را با دولت امریکا در میان گذاشته‌اند.