دانش

دانش: موافقت‌نامۀ دوحه به بازنگری اساسی نیاز دارد

neshananews

10 February 2021

محمد سرور دانش، معاون نخست ریاست‌جمهوری کشور می‌گوید که موافقت‌نامۀ صلح امریکا و طالبان که در ماه حوت سال گذشته خورشیدی در دوحه امضا شد به بازنگری اساسی نیاز دارد.

دفتر رسانه‌یی معاونت دوم ریاست‌جمهوری امروز (چهارشنبه، 22 دلو) در خبرنامه‌یی می‌نویسد که آقای دانش این مطلب را در دیدار با پدرو شیرر، رییس نماینده‌گی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان مطرح کرده است.

آقای دانش می‌افزاید که موافقت‌نامۀ دوحه در یک شرایط خاص با عجله میان امریکا و طالبان امضا شده است و این موافقت‌نامه هیچ تضمینی برای تأمین ثبات در افغانستان ایجاد نکرده است.

معاون دوم ریاست‌جمهوری بر بازنگری اساسی این موافقت‌نامه تأکید می‌کند و علاوه می‌کند اگر این موافقت‌نامه بازنگری نشود، روند صلح با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد.

این در حالی است که دولت جدید امریکا هم‌اکنون سرگرم بازنگری این سند است. ادارۀ بایدن طالبان را به عدم پایبندی به تعهدات دوحه متهم کرده و روند خروج نیروهای امریکایی را که تا ماه «می» امسال قرار بود به پایان برسد، به تعویق انداخته است.

این تحول‌ها در واشنگتن باعث شده است که دومین دور گفت‌وگوهای صلح که میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر آغاز شده بود نیز متوقف شود.