ینس استولتنبرگ

دبیرکل ناتو: طالبان به تعهدات خود عمل نمی‌کنند

neshananews

01 December 2020

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو می‌گوید که ارزیابی این سازمان نشان می‌دهد که طالبان به تعهدات خود در روند صلح عمل نمی‌کنند.

آقای استولتنبرگ پیش از برگزاری نشست وزیران دفاع این سازمان در مقر ناتو در بروکسل می‌گوید که این سازمان نسبت به آیندۀ حضورش در افغانستان با دشواری روبه‌رو شده است. نشست وزیران دفاع ناتو روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (یازدهم و دوازدهم قوس) به گونۀ آنلاین برگزار می‌شود.

دبیرکل ناتو می‌افزاید که ارزیابی این سازمان نشان می‌دهد که طالبان به تعهدات خود مبنی بر قطع روابط با گروه‌های تروریستی و کاهش خشونت در افغانستان پابند نیستند و این مسأله خطر تبدیل شدن دوبارۀ افغانستان به پناهگاه هراس‌افگنان را تشدید می‌کند.

او خاطرنشان می‌سازد که با این وجود ناتو نسبت به آیندۀ حضور این سازمان در افغانستان با یک دشواری روبه‌رو است. به گفتۀ دبیرکل ناتو، اگر نیروهای ناتو افغانستان را ترک کنند، ممکن است این کشور دوباره به لانۀ تروریسم و تهدید اعضای پیمان آتلانتیک شمالی یا (ناتو) تبدیل شود. او تأکید می‌ورزد که علی‌رغم کاهش قابل توجه نیروهای امریکایی در افغانستان، سازمان ناتو متعهد است که از نیروهای امنیتی افغانستان تا دفع خطر تروریسم در این کشور، حمایت کند.

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا چندی پیش تصمیم گرفت که نیروهای امریکایی در افغانستان را به دو هزار و 500 نظامی کاهش دهد. هم‌اکنون حدود پنج‌ هزار و 500 سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.