انتینیو گوتریش

دبیر کل سازمان ملل خواستار اعلام آتش‌بس فوری در افغانستان شد

neshananews

24 November 2020

انتینیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که باید یک آتش‌بس فوری در این کشور اعلام شود.

آقای گوتریش که امروز (سه‌‌شنبه، چهارم قوس) در نشست ژنوا دربارۀ افغانستان به گونۀ آنلاین صحبت می‌کرد، خواستار برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان شده است. آقای گوتریش می‌گوید که خشونت‌ها در افغانستان به شکل بی‌پیشینه‌یی افزایش یافته و این موضوع برایش نگران‌کننده است. او از دولت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهد که به منظور رسیده‌گی به چالش‌های جدی که مردم افغانستان با آن روبه‌رو هستند، اعلام آتش‌بس کنند.

دبیر کل سازمان ملل تصریح می‌کند که دستاوردهایی که در جریان نوزده سال گذشته در افغانستان به دست آمده‌اند، بنیاد خوبی برای صلح پایدار در این کشور شمرده می‌شوند. او از تأمین حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها یادآوری می‌کند که در جریان این نوزده سال پیشرفت خوبی داشته است و باید در ساختار سیاسی این کشور پس از صلح، نیز حفظ شوند.

آقای گوتریش همچنان زنان افغانستان را نیازمند حمایت بین‌المللی می‌خواند و تأکید می‌ورزد که زنان این کشور با دوام جنگ بهای بزرگی پرداخته‌اند و باید در وضعیت مطلوبی قرار بگیرند. دبیر کل سازمان ملل همچنان به مبارزۀ جدی با فساد تأکید می‌کند. آقای گوتریش کمبود حاکمیت قانون و فساد را چالشی می‌خواند که حکومت افغانستان به صورت جدی با آن مبارزه می‌کند.

گفتنی است که نشست ژنوا در مورد افغانستان برای دو روز در شهر ژنوای کشور سویس دایر شده است. در این نشست نماینده‌گان بیش از 100 کشور و سازمان بین‌المللی اشتراک کرده‌اند. قرار است اشتراک‌کننده‌گان این شست تعهدات مالی‌شان را تا سال 2024 میلادی برای افغانستان تجدید کنند.