ینس استولتنبرگ

دبیر کل ناتو: خروج سربازان ناتو از افغانستان تا 15 روز دیگری آغاز می‌شود

neshananews

15 April 2021

ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که خروج نظامیان این پیمان از افغانستان تا پانزده روز دیگری (اول ماه می میلادی) آغاز می‌شود.

آقای استولتنبرگ هنگام سخنرانی در بروکسل به خبرنگاران می‌گوید که طبق زمان‌بندی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، نظامیان ناتو نیز این کشور را ترک می‌کنند.

آقای استولتنبرگ می‌افزاید که روند خروج نظامیانی که در چوکات مأموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور دارند از اول ماه «می» میلادی آغاز خواهد شد. به گفتۀ او، این روند تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی به پایان خواهد رسید.

دبیر کل ناتو همچنان خاطرنشان می‌سازد که همکاری ناتو با افغانستان ادامه خواهد یافت و پس از خروج نیروها، روابط میان دو جانب وارد مرحلۀ جدیدی خواهد شد.

گفتنی است که ساعاتی پس از این صحبت‌های دبیر کل ناتو، جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا نیز اعلام کرده است که نیروهای امریکایی تا یازدهم سپتمبر سال روان افغانستان را ترک خواهند کرد.

در حال حاضر بیش از ده هزار نظامی خارجی در چوکات مأموریت حمایت قاطع سرگرم مشورت‌دهی و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هستند. مقام‌های دولت افغانستان از احتمال آغاز جنگ‌های داخلی پس از خروج نیروهای خارجی از کشور نگران هستند.