ینس استولترنبگ ناتو

دبیر کل ناتو: طالبان باید در نخستین مرحلۀ مذاکرات خشونت‌ها را کاهش دهند

neshananews

02 December 2020

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان ناتو می‌گوید که طالبان باید در نخستین مرحلۀ آغاز مذاکرات صلح خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهند و در چوکات یک توافق‌نامۀ صلح با برقراری آتش‌بس سرتاسری نیز توافق کنند.

آقای استولتنبرگ بامداد امروز (چهارشنبه، دوازدهم قوس) در پایان نخستین روز نشست وزیران خارجۀ این سازمان در یک نشست خبری خواستار کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان شده است. آقای استولتنبرگ می‌گوید که طالبان در نخستین مرحلۀ آغاز مذاکرات صلح باید خشونت‌ها را کاهش دهند و سپس در چوکات یک موافقت‌نامۀ مدون با برقراری آتش‌بس سرتاسری و دوام‌دار در افغانستان به توافق برسند. او کاهش خشونت‌ها را برای پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح افغانستان «نیاز اساسی» توصیف می‌کند.

دبیر کل ناتو در کنار یادآوری از تعهدات این سازمان برای مقابله با تروریسم و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان اقرار می‌کند که سازمان ناتو نسبت به آیندۀ افغانستان در یک وضعیت دشواری قرار گرفته است. آقای استولتنبرگ توضیح می‌دهد که حضور دوام‌دار ناتو در افغانستان هزینه‌بردار خواهد بود و ترک این کشور بدون اطمینان از این که افغانستان پس از خروج ناتو به پناهگاه هراس‌افگنان مبدل نخواهد شد، نیز هزینه‌های سنگینی در پی خواهد داشت.

دبیر کل ناتو همچنان خاطرنشان می‌سازد که این سازمان در نشست وزیران دفاع ناتو که در ماه فبروری سال آیندۀ میلادی دایر خواهد شد، در این پیوند تصمیم خواهد گرفت.

گفتنی است که ایالات متحدۀ امریکا تصمیم گرفته است که نیروهای این کشور در افغانستان تا نیمۀ ماه فبروری سال آیندۀ میلادی به دو هزار و 500 تن کاهش یابد. این در حالی است که گفت‌وگوهای مقدماتی صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه تنها در روزهای اخیر پیشرفت‌هایی را به همراه داشته است.