دبیر کل ناتو

دبیر کل ناتو: طالبان باید روابط‌شان را با گروه‌های هراس‌افگن قطع کنند

neshananews

16 June 2020

دبیر کل ناتو می‌گوید که گروه طالبان باید روابط‌شان‌ را با شبکۀ ‌‌القاعده و سایر گروه‌های هراس‌افگن بین‌المللی قطع کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز (سه‌شنبه، ۲۷ جوزا) در یک نشست خبری با تأکید بر پشتیبانی‌اش از روند صلح افغانستان، می‌گوید که برای موفقیت این روند، طالبان باید به تعهدات‌شان عمل کنند و میزان خشونت‌های جنگی را در افغانستان کاهش دهند. او می‌افزاید: «گره طالبان روابط‌شان ‌را با شبکۀ ‌‌القاعده و سایر گروه‌های هراس‌افگن بین‌المللی قطع کنند و با حُسن ‌نیت وارد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شوند.»

گروه طالبان موافقت‌نامۀ صلح را در دهم حوت سال گذشته با ایالات متحدۀ امریکا امضا کردند. طالبان در این موافقت‌نامه تعهد کرده‌اند که رابطۀ ‌شان را با شبکه‌های تروریستی قطع خواهند کرد و به هیچ گروهی اجازۀ فعالیت‌های تروریستی در افغانستان نخواهند داد. اکنون اما حکومت افغانستان و شماری از کشورهای دخیل در روند صلح می‌گویند که این گروه تاکنون با شبکۀ القاعده در ارتباط است. از همین رو، دبیر کل ناتو از طالبان می‌خواهد که به تعهدشان عمل کنند و روابط‌شان را با گروه‌های تروریستی بین‌المللی در منطقه قطع کنند.

از سویی هم، بر اساس اظهارات مسوولان وزارت دولت در امور صلح، قرار است تا چند روز دیگر مذاکرات مستقیم هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان با گروه طالبان آغاز شود. ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که روی برگزاری نشست‌های مقدماتی برای آغاز این مذاکرات در قطر توافق صورت گرفته است.