ینس استولتنبرگ

دبیر کل ناتو: مذاکرات جاری صلح بهترین گزینه برای تضمین ثبات در افغانستان است

neshananews

23 March 2021

ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که مذاکرات جاری صلح در افغانستان بهترین گزینه‌یی برای تضمین ثبات در این کشور تلقی می‌شود.

آقای استولتنبرگ دیروز (دوشنبه، دوم حمل) این مطلب را در یک نشست آنلاین خبری پیش از برگزاری نشست وزیران خارجۀ ناتو در بروکسل مطرح کرده است. آقای استولتنبرگ می‌افزاید که بهترین راه برای حفظ دستاوردهای نوزده سال گذشته در افغانستان، تمرکز طرف‌ها به گفت‌وگوهای جاری صلح در این کشور است.

به گفتۀ او، در چهارچوب این گفت‌وگوها ثبات در این کشور تضمین خواهد شد و به شرکای ناتو نیز اطمینان داده خواهد شد که افغانستان دوباره به پناهگاه هراس‌افگنان بدل نمی‌شود.

این در حالی است که اخیراً وزارت خارجۀ امریکا طرحی را برای موفقیت روند صلح افغانستان پیشنهاد کرده است. بر اساس این طرح قرار است یک حکومت مشارکتی صلح با شمولیت طالبان در افغانستان شکل بگیرد.

سنگ‌بنای این حکومت قرار است در یک نشست بین‌المللی با مشارکت رهبران ارشد دولت و گروه طالبان در شهر انقرۀ ترکیه گذاشته شود. تاکنون دولت و طالبان در پیوند به این طرح موقف واضح اختیار نکرده‌اند.

همزمان با داغ شدن گفت‌وگوها روی این طرح، منابع نزدیک به طالبان مدعی شده‌اند که این گروه طرح یک آتش‌بس سه ماهه را با ایالات متحدۀ امریکا در میان گذاشته است. این در حالی است که طالبان پیش از این با هر گونه درخواست مبنی بر تأمین آتش‌بس در افغانستان مخالفت داشتند.