نیروهای امنیتی

در ادامۀ عملیات نظامی در فاریاب ۸ جنگ‌جوی گروه طالبان کشته شدند

محمدجان آریا

01 November 2020

مسوولان ارتش در شمال کشور می‌گویند که در ادامۀ عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب هشت جنگ‌جوی طالبان کشته شده و چهارده جنگ‌جوی دیگر این گروه زخمی شده‌اند.

محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز (یک‌شنبه، یازدهم عقرب) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «شب گذشته در دو رویداد درگیری میان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با گروه طالبان ۲۴ جنگ‌جوی طالبان کشته و زخمی شده‌اند» آقای رضایی می‌افزاید که هر دو مورد درگیری در روستای جورلیق در ولسوالی قیصار رخ داده است.

روستای جورلیق از بزرگ‌ترین روستاهای ولسوالی قیصار به شمار می‌رود که در اختیار گروه طالبان قرار داشت. به گفتۀ سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، روستای جورلیق از وجود جنگ‌جویان طالبان پاک‌سازی شده است. او اضافه می‌کند که نیروهای امنیتی و دفاعی هنگام پیش‌روی و تلاشی خانه‌ها، چهار حلقه ماین را نیز کشف و خنثا کرده‌اند. آقای رضایی خاطرنشان می‌سازد که در نبرد شب گذشته دو سرباز نیروهای امنیتی نیز زخمی شده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته یک کاروان نیروهای امنیتی و دفاعی به ولسوالی قیصار رسیدند. این نیروها حدود 52 کیلومتر مسیر زیر کنترل طالبان را طی کردند تا به قیصار برسند. مسوولان ارتش می‌گویند که این کاروان نظامی برای رویارویی با گروه طالبان به قیصار فرستاده شده است.

بر اساس گزارش قول اردوی۲۰۹ شاهین در حمله‌های پیش‌گیرانه ارتش در ولسوالی قیصار، مولوی اسماعیل، ولسوالی نام‌نهاد گروه طالبان برای قیصار همراه با ۲۸ جنگ‌جوی دیگر این گروه کشته شده است. قیصار در غرب فاریاب موقعیت دارد. این ولسوالی به دلیل داشتن موقعیت استراتژیک به یکی از مهم‌ترین نقطه‌های درگیری میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی و دفاعی تبدیل شده است. گروه طالبان اما تاکنون دربارۀ این درگیری‌ها به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.