روباتیک سازان

دستاورد تازۀ دختران رباتیک‌ساز هرات؛ نخستین دستگاه تنفس مصنوعی رونمایی شد

عاطفه غفوری

13 July 2020

از نخستین دستگاه تنفس مصنوعی «ونتیلاتور» ساختۀ دست دختران گروه رباتیک‌ساز کشور در هرات رونمایی شد.

سید وحید قتالی، والی هرات، در مراسم رونمایی این دستگاه می‌گوید که همۀ تلاش خود را برای جلب حمایت‌های لازم از گروه رباتیک‌ساز به خرج خواهد داد. آقای قتالی می‌افزاید که این گروه با شیوع ویروس کرونا در هرات، همۀ تلاش خود را برای کمک به مبارزه با این ویروس به خرج داده است. او تاکید می‌کند که دختران گروه رباتیک‌ساز هرات، حمایت همه‌جانبۀ دولت افغانستان را با خود خواهند داشت.

دستگاه تنفس مصنوعی که با دستان اعضای گروه رباتیک‌ساز هرات ساخته شده است، قابلیت تنظیم تعداد تنفس، تنظیم سرعت و فشار هوا را دارد. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که قرار است این دستگاه پس از تأیید مراجع معتبر پزشکی کشور، به بازار عرضه شود.

با آغاز شیوع ویروس کرونا در هرات، دختران گروه رباتیک‌ساز این ولایت با جلب کمک‌ شماری از موسسه‌های غیردولتی سرگرم ساخت وسایل و تجهیزات مبارزه با کرونا هستند. این گروه امروز (دوشنبه، 23 سرطان) از دستاوردهای دیگرشان در این مدت نیز پرده‌ برداشته است. ساخت دستگاه ضد‌عفونی‌کننده با کمک اشعه، اسکنر امنیتی و بازی‌های ویدیوییِ ویژۀ کرونا بخشی از این دستاوردها هستند که تاکنون به بازار عرضه نشده‌اند. اعضای این گروه می‌گویند که این تجهیزات را به زودی تکمیل و نمایش خواهند گذاشت.

دختران گروه رباتیک‌ساز کشور تاکنون چندین دستاورد در عرصه‌های رقابتی مختلف داشته‌اند.این گروه حدود سه سال پیش در سال 1396 برندۀ جایزۀ ویژۀ رقابت‌های بین‌المللی رباتیک در ایالات متحدۀ امریکا شد.