غنی

دستور غنی به نهادهای امنیتی: امنیت عالمان دین را تأمین کنید

neshananews

15 June 2020

پس از دو انفجار اخیر در داخل مسجدها و کشته شدن شماری از امامان مساجد، عالمان دین و نمازگزاران، رییس‌جمهور غنی به نهادهای امنیتی کشور دستور می‌دهد که در راستای تأمین امنیت عالمان دین اقدامات بیش‌تری را روی دست بگیرند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور در توییتی نوشته است که آقای غنی در نشست امروز کابینه (دوشنبه، ۲۶ جوزا) ضمن تقبیح حملۀ تروریستی بر مسجد شیرشاه سوری، به گونۀ جدی به نهادهای امنیتی دستور داده است که در راستای تأمین امنیت علمای دین، روحانیون و شخصیت‌های مذهبی کشور اقدامات بیش‌تری را روی دست بگیرد. به گفتۀ آقای صدیقی، رییس‌جمهور تأکید کرده است : «تأمین امنیت عالمان دین، باید در کنار سایر شهروندان کشور از اولویت‌های عمدۀ نهادهای امنیتی کشور باشد.»

این در حالی است که اخیراً حمله‌های انفجاری در مساجد کابل افزایش یافته است. این انفجارها نگرانی شماری از عالمان دین را نیز برانگیخته است. در تازه‌ترین مورد، هفتۀ گذشته مواد جاسازی شده در داخل مسجد «شیرشاه سوری» در کارتۀ چهار کابل انفجار کرد. در نتیجۀ آن چهار تن به شمول ملاامام این مسجد کشته و هشت نمازگزار دیگر زخمی شدند.

در رویداد مشابه دیگری که چندی پیش رخ داد، مواد جاسازی شده در مسجد «وزیر اکبرخان» در کابل منفجر شد و در نتیجۀ آن مولوی محمد ایاز نیازی، خطیب این مسجد و عالم برجستۀ دین کشته شد. در این انفجار یک نمازگزار دیگر نیز جان باخت و شماری دیگری زخم برداشتند. هرچند نهادهای امنیتی طالبان را مقصر این انفجارها می‌دانند، اما گروه طالبان دست داشتن در این دو رویداد را رد کرده‌اند.