حنیف اتمر

دور دوم گفت‌وگوهای صلح؛ کاهش خشونت و پایان حمله‌های هدف‌مند اولویت دولت است

neshananews

19 January 2021

محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور می‌گوید که دولت افغانستان کاهش خشونت‌ها و پایان حمله‌های هدف‌مند در کشور را از اولویت‌های هیأت مذاکره‌کننده در دومین دور گفت‌وگوهای صلح قرار داده است.

وزارت امور خارجۀ کشور امروز (سه‌شنبه، 30 جدی) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای اتمر این مطلب را در یک گفت‌وگوی تلیفونی با جوتا آرپیلین، کمیشنر بخش همکاری‌های بین‌المللی اتحادیۀ اروپا مطرح کرده است.

به نقل از این خبرنامه، آقای اتمر از افزایش خشونت‌ها و حمله‌های هدف‌مندی که به طور عموم فعالان مدنی، سیاسی، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را هدف قرار می‌دهد، ابراز نگرانی کرده و خواهان پایان این خشونت‌ها در کشور شده است. وزیر امور خارجۀ کشور از جامعۀ جهانی نیز می‌خواهد که به این مسأله اولویت بدهد.

بر اساس خبرنامۀ وزارت امور خارجه، کمیشنر همکاری‌های بین‌المللی اتحادیۀ اروپا نیز خواهان تسریع گفت‌وگوهای جاری صلح در دوحه شده و بر پایان یافتن خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در کشور تأکید کرده است.

این در حالی است که دومین دور گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر دو هفته پیش آغاز شد. دو جانب روی نهایی‌سازی آجندای گفت‌وگوهای صلح در این دور مذاکرات رأی‌زنی می‌کنند.