مذاکرات بین الافغانی

دور دوم گفت‌وگوهای صلح در قطر از سر گرفته شد

neshananews

23 February 2021

دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده است که دور دوم گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر از سر گرفته شده است.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که رییسان هیأت‌های مذاکراتی دولت و طالبان و شماری از اعضای این دو هیأت شام دیروز (دوشنبه، چهارم حوت) با هم دیدار کرده‌اند.

آقای وردک می‌افزاید که در این دیدار بحثی در مورد آجندای مذاکرات صلح مطرح شده و دو جانب تأکید کرده‌اند که گفت‌وگوها روی آجندای مذاکرات ادامه یابد. سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر خاطرنشان می‌سازد که گفت‌وگوها میان رییسان دو هیأت مذاکراتی در فضای مثبت و سازنده دایر شده است.

وزارت دولت در امور صلح نیز این موضوع را تأیید می‌کند. ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت ابراز امیدواری می‌کند که این دور گفت‌وگوها بتواند دامنۀ خشونت‌ها را در کشور تا حدی کاهش دهد.

گفتنی است که دور دوم گفت‌وگوهای صلح که در پانزدهم ماه جدی در قطر آغاز شد، پس از دو هفته متوقف شد. اکنون اما این گفت‌وگوها از سر گرفته شده است. به نظر می‌رسد که بازنگری موافقت‌نامۀ صلح دوحه از سوی ادارۀ جدید امریکا از عوامل ترک میز مذاکره از سوی هیأت طالبان در بیش از یک ماه گذشته بوده است.